Atrakcje turystyczne Czarnogóry

1
7836

Największą atrakcją Czarnogóry jest zdecydowanie fascynująca przyroda. Niezapomnianych wrażeń dostarczają zapierające dech w piersiach widoki, z licznymi zatoczkami i śródziemnomorską roślinnością. Przede wszystkim styk Morza Adriatyckiego oraz Gór Dynarskich dostarczają niezwykłych krajobrazów. Do tego bardzo życzliwi mieszkańcy, smaczna kuchnia oraz interesujące zabytki dopełniają całość.

Czarnogóra ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych i jest przy tym znakomitym punktem wypadowym na wycieczki np. do Albanii czy popularnej Chorwacji. Sam kraj nie jest duży, jego powierzchnia to mniej więcej wielkość województwa lubuskiego w Polsce. Łatwo więc zwiedzić w niedługim czasie wszystkie atrakcje. Wystarczy wypożyczyć samochód i samemu objechać Czarnogórę lub skorzystać z oferty miejscowych biur podróży.

Noclegi Czarnogóra
Noclegi Czarnogóra
Najatrakcyjniejsze jest Wybrzeże Adriatyku, ze swoimi kamiennymi i piaszczystymi plażami, skalnymi zboczami gór oraz małymi wysepkami. Uroku dodaje również śródziemnomorska roślinność porastająca czarnogórskie tereny, głównie to gaje oliwne, cyprysy, modrzewie oraz drzewa figowe. Ze względu na produkcję wina, również spotkać można rosnącą winorośl. Warto zajrzeć do położonych nad morzem miejscowości. Jednym z bardziej znanych miast jest niewątpliwie Kotor, położony w zatoce Kotorskiej u stóp masywu Lovcen. Region ten wraz z pobliskimi miasteczkami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kotorze warto zwiedzić przede wszystkim zabytkowe stare miasto wraz z ponad czterokilometrowymi murami obronnymi. To jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek, mimo iż część jego została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku.
 Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Zatoka kotorska
Do kotorskich atrakcji należy również wieża zegarowa, która jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, ale także 3 miejskie bramy oraz katedra św. Trifuna. Praktycznie na każdym placu znajdziemy mały kościół, cerkwie, pałac oraz domy mieszczańskie. Warto odwiedzić pobliski targ i zaopatrzyć się w nadmorskie przysmaki oraz także wspiąć się (po prawie 1,5 tysiąca schodów) na punkt widokowy, który jest umiejscowiony na Samotnym Wzgórzu w twierdzy św. Jana. Sama Zatoka Kotorska swoim wyglądem przypomina norweski fiord, przez co jest potocznie nazywana najbardziej wysuniętym na południe bałkańskim fiordem. Aby docenić jej piękno trzeba wypłynąć na morze, choćby tylko na krótki rejs. Z pokładu statku możemy podziwiać liczne domy i miasteczka, położone wzdłuż zatoki oraz małe wysepki z zabytkowymi ruinami.

Zobacz film promujący atrakcje turystyczne Czarnogóry. Dzięki niemu dowiesz się jakie ciekawe miejsca warto zwiedzić i zobaczyć odwiedzając Montenegro:

Wartym uwagi miastem jest także Budva, czyli najpopularniejszy kurort w Czarnogórze. Może on poszczycić się średniowieczną starówką, dobrze zachowanymi murami obronnymi, kamiennymi domami oraz piękną piaszczystą plażą.

 Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Wyspa Świętego Stefana
Nieopodal Budvy położona jest najsławniejsza czarnogórska wyspa św. Stefana. Otoczona murami kryje w sobie luksusowy kompleks hotelowy dla najbogatszych gości. Wysepka jest połączona z brzegiem wąską mierzeją, zbudowaną z piasku i żwiru, które są wzmocnione kamiennym podmurowaniem.

Dla wielbicieli przyrody niewątpliwą atrakcją będzie na pewno kanion rzeki Tary. Ma on nawet 1300 metrów głębokości i należy do pierwszej trójki najwyższych kanionów na świecie. Dużą atrakcją jest położony nad nim most, który znajduje się w pobliżu miejscowości Durdevića Tara. Latem organizowane są spływy rzeką Tarą, kajakowe bądź pontonowe. Rafting odbywa się na różnych odcinkach i może być jedno lub kilkudniowy. Można również odbyć spływ rzeką Tarą na tratwie, gdzie równie dobrze widać piękno otaczającej przyrody. W raftingu może wziąć udział już nawet 5 letnie dziecko, gdyż latem poziom wody w rzece jest nieco niższy.

Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Rafting po rzece Tara

 Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Monastyr Ostrog
Miejscem kultu religijnego aż trzech grup wyznawców (prawosławnych, katolików oraz muzułmanów) jest Monastyr Ostrog. Klasztor ten jest jakby wtopiony w skałę i spoczywają w nim relikwie świętego Vasilije Ostroskiego. Można zwiedzać cały obiekt, jednak w odpowiednim stroju, czyli na pewno nie plażowym. Drugim ciekawym obiektem sakralnym jest Monastyr Moraca, który składa się z cerkwi Wniebowzięcia NMP oraz małej cerkwi św. Mikołaja. To tu znajdują się ikony z XVII wieku oraz grób św. Stefana. Monastyr Moraca otaczają piękne ogrody, za którymi jest kanion oraz wodospady.

Góry, które zajmują większość terenów Czarnogóry, również znajdą swoich amatorów. Do najbardziej znanych pasm należy masyw Durmitoru. Utworzony tu Park Narodowy Durmitoru przyciąga co roku rzesze turystów. Oprócz wspomnianego wcześniej kanionu rzeki Tary, obejmuje on także Jaskinię Lodową oraz Czarne Jezioro. Największą bazą wypadową na terenie parku jest miejscowość Żablijaka. Cały ten obszar został również wpisany na listę UNESCO.

 Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Góry Durmitor

Aby skosztować słonecznych kąpieli na dużej piaszczystej plaży trzeba wybrać się do miejscowości Ulcinj. Zlokalizowana jest tam prawie 13 kilometrowa plaża, zwana czasem Saharą. To najdłuższa plaża w Czarnogórze, na której można poszaleć, jeśli chodzi o sporty wodne (kitesurfing, windsurfing). Samo miasto ma już mocno orientalny charakter, co uwidacznia się w ilości meczetów. Na północ od miejscowości Ulcinj położone jest Jezioro Szkoderskie, na które również warto poświęcić jeden wycieczkowy dzień. Jest to największe na Bałkanach jezioro, które dzieli Czarnogóra oraz Albania. Na tym terenie utworzono Park Narodowy, z pięknymi, naturalnymi krajobrazami, zabytkowymi budowlami oraz ostatnim siedliskiem pelikanów. Właśnie nad Jeziorem Szkoderskim znajduje się największy rezerwat ptaków w Europie. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona w liczne zatoki, wyspy i półwyspy. Wodę pokrywa niekiedy dywan z bagiennych roślin, a dookoła jeziora porozmieszczane są kompleksy klasztorne. Zbiornik najlepiej zwiedzać wynajmując łódź lub statek z przewodnikiem.
 Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Jezioro Szkoderskie

Na koniec warto również odwiedzić Park Narodowy Lovcen, to właśnie tu ze szczytu Jezerski Vrh (1660 m. n. p. m) rozpościera się cudna panorama na Czarnogórę. Przy dobrych warunkach pogodowych widać Zatokę Kotorską, Góry Durmitora, czasem nawet Adriatyk. Zbudowano w tym miejscu także mauzoleum poety – Petera II Pertovica Njegosza. Często szczyt ten nazywany jest czarnogórskim Olimpem, gdyż dla mieszkańców pełni rolę świętej góry.

Wybierając się na zwiedzanie ciekawych miejsc w Czarnogórze koniecznie skorzystaj z aktualnej mapy turystycznej, która pomoże Ci zlokalizować najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki Czarnogóry:

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here