Bar


Jesteś 3323 fanem Czarnogóry czytającym ten artykuł! Inni ocenili go na 4.8 / 5!

Bar to główny kurort turystyczny na Riwierze Barskiej, który jest jednocześnie największym portem morskim w Czarnogórze. W ciągu roku przeładowuje się w nim około 5 milionów ton różnych ładunków. Miasto posiada regularne połączenia promowe z włoskimi portami – Bari i Anconą.

Bar – atrakcje

Historia Baru sięga czasów rzymskich, kiedy to na tym terenie została założona przez Wenecjan osada Antibarum. Nazwa wiązała się z położeniem, naprzeciw portu we włoskim Bari. W kolejnych latach miasteczko było pod panowaniem Turków, a w 1979 roku zostało zniszczone na wskutek trzęsienia ziemi. Obecnie przyciąga w ciągu roku turystów swoją infrastrukturą oraz portem jachtowym. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, przy której posadzone zostały palmy i ulokowane są liczne restauracje oraz bary. Znajdziemy tu knajpki oferujące tradycyjne potrawy oraz fast foody, w których kupimy dania typu pasta i pizza. Niedaleko Baru znajduje się zabytkowy Stary Bar, w którym podziwiać możemy ruiny twierdzy i dawnej osady oraz zobaczyć stare drzewo oliwne (Stara Masilna) podobno pamiętające jeszcze czasy Chrystusa. Prace rekonstrukcyjne trwają, wszystko jest pieczołowicie opisywane i doprowadzane do stanu użyteczności. Od 2013 roku wprowadzono tu opłatę za wejście na teren muzeum i ruin. Będąc w Bar można udać się również do innych, pobliskich turystycznych kurortów – Budvy czy Ulcinij. Niedaleko umiejscowione jest także największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, czyli jezioro Szkoderskie.

Bar
Bar, promenada

Zobacz co możesz zwiedzić i zobaczyć w Barze. Poniższy filmik pokazuje ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne:

Baza turystyczna, plaże, komunikacja

Bar to także węzeł komunikacyjny, który ma nie tylko połączenia promowe z Włochami, ale także jest początkiem linii kolejowej łączącej Podgoricę i Belgrad z wybrzeżem. Można tu skorzystać także z krótkich rejsów podczas których, mamy możliwość podziwiania nadbrzeża od strony morza. Baza turystyczno – usługowa ciągle się rozwija i można już skorzystać z nocnego życia, czy różnych sportów wodnych. Plaże umiejscowione wokół są ładne i możemy znaleźć zarówno te piaszczyste, jak i kamieniste. W sierpniu odbywa się tu maraton pływacki z Sutomore do Baru, a w samym miasteczku znajduje się słynna galeria sztuki Velimir A. Lekovic. Latem pogoda dopisuje, wieczory są ciepłe, a ceny nie wygórowane. Jedynie co może przysparzać kłopotów, to jazda samochodowa tutejszych kierowców.

Mapa turystyczna Baru

Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzenia w Barze na tej mapie:

Dowiedz się więcej o Czarnogórze w 2019:

4 komentarze
 1. Mikuła 3 lata temu
  Odpowiedz

  Akurat ruiny w Starym Barze, jak dla mnie, nie były zbyt fascynujące. Jeśli akurat jesteście tam, to można zobaczyć. Ale nie warto specjalnie tam jechać.

 2. Aga 3 lata temu
  Odpowiedz

  Zwolenników opalania się jak ich Pan Bóg stworzył może zainteresować fakt, że na trasie Bar – Sutomore znajduje się plaża nudystów

 3. Anette 2 lata temu
  Odpowiedz

  W tym roku planuję odwiedzić Bar i zbieram wszystkie opinie o tym miejscu. A o co chodzi z tymi problematycznie jeżdżącymi kierowcami? 😛

 4. Boguslaw 1 rok temu
  Odpowiedz

  Nie wiem skąd autor powyższego tekstu czerpał informacje, ale Bar nie jest głównym kurortem turystycznym. Określenie o riwierze barskiej jest niewłaściwe. To tak jakby napisać, że Gdynia jest największym miastem turystycznym na gdyńskim wybrzeżu.
  W okolicy Baru są większe kurorty, jak choćby Budva i Sutomore.

Bar - Czarnogóra 2019

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.