Bar

4
4143

Bar to główny kurort turystyczny na Riwierze Barskiej, który jest jednocześnie największym portem morskim w Czarnogórze. W ciągu roku przeładowuje się w nim około 5 milionów ton różnych ładunków. Miasto posiada regularne połączenia promowe z włoskimi portami – Bari i Anconą.

Bar – atrakcje

Historia Baru sięga czasów rzymskich, kiedy to na tym terenie została założona przez Wenecjan osada Antibarum. Nazwa wiązała się z położeniem, naprzeciw portu we włoskim Bari. W kolejnych latach miasteczko było pod panowaniem Turków, a w 1979 roku zostało zniszczone na wskutek trzęsienia ziemi. Obecnie przyciąga w ciągu roku turystów swoją infrastrukturą oraz portem jachtowym. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, przy której posadzone zostały palmy i ulokowane są liczne restauracje oraz bary. Znajdziemy tu knajpki oferujące tradycyjne potrawy oraz fast foody, w których kupimy dania typu pasta i pizza. Niedaleko Baru znajduje się zabytkowy Stary Bar, w którym podziwiać możemy ruiny twierdzy i dawnej osady oraz zobaczyć stare drzewo oliwne (Stara Masilna) podobno pamiętające jeszcze czasy Chrystusa. Prace rekonstrukcyjne trwają, wszystko jest pieczołowicie opisywane i doprowadzane do stanu użyteczności. Od 2013 roku wprowadzono tu opłatę za wejście na teren muzeum i ruin. Będąc w Bar można udać się również do innych, pobliskich turystycznych kurortów – Budvy czy Ulcinij. Niedaleko umiejscowione jest także największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, czyli jezioro Szkoderskie.

Bar
Bar, promenada

Zobacz co możesz zwiedzić i zobaczyć w Barze. Poniższy filmik pokazuje ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne:

Baza turystyczna, plaże, komunikacja

Bar to także węzeł komunikacyjny, który ma nie tylko połączenia promowe z Włochami, ale także jest początkiem linii kolejowej łączącej Podgoricę i Belgrad z wybrzeżem. Można tu skorzystać także z krótkich rejsów podczas których, mamy możliwość podziwiania nadbrzeża od strony morza. Baza turystyczno – usługowa ciągle się rozwija i można już skorzystać z nocnego życia, czy różnych sportów wodnych. Plaże umiejscowione wokół są ładne i możemy znaleźć zarówno te piaszczyste, jak i kamieniste. W sierpniu odbywa się tu maraton pływacki z Sutomore do Baru, a w samym miasteczku znajduje się słynna galeria sztuki Velimir A. Lekovic. Latem pogoda dopisuje, wieczory są ciepłe, a ceny nie wygórowane. Jedynie co może przysparzać kłopotów, to jazda samochodowa tutejszych kierowców.

Mapa turystyczna Baru

Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzenia w Barze na tej mapie:

4 COMMENTS

  1. Akurat ruiny w Starym Barze, jak dla mnie, nie były zbyt fascynujące. Jeśli akurat jesteście tam, to można zobaczyć. Ale nie warto specjalnie tam jechać.

  2. Zwolenników opalania się jak ich Pan Bóg stworzył może zainteresować fakt, że na trasie Bar – Sutomore znajduje się plaża nudystów

  3. W tym roku planuję odwiedzić Bar i zbieram wszystkie opinie o tym miejscu. A o co chodzi z tymi problematycznie jeżdżącymi kierowcami? 😛

  4. Nie wiem skąd autor powyższego tekstu czerpał informacje, ale Bar nie jest głównym kurortem turystycznym. Określenie o riwierze barskiej jest niewłaściwe. To tak jakby napisać, że Gdynia jest największym miastem turystycznym na gdyńskim wybrzeżu.
    W okolicy Baru są większe kurorty, jak choćby Budva i Sutomore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here