Budva

1
5303

Budva to jedno z najstarszych, a obecnie także najbardziej imprezowych miast Czarnogóry. Ten turystyczny ośrodek liczy sobie już ponad 2500 lat. Wszystko zaczęło się od założenia niewielkiej osady, która obecnie znajduje się na małym cyplu wysuniętym w głąb morza. Pozostałości po starożytnych Grekach, Rzymianach oraz innych władcach są widoczne w zabytkach Budvy. Miasto w 1979 roku napotkało trzęsienie ziemi, jednak wszystkie zniszczenia udało się szybko odbudować. Średniowieczna zabudowa, prawosławne świątynie, wenecka architektura oraz bujna śródziemnomorska roślinność i czerwone dachówki to dziś wizytówka miasta. Bliskość lotniska (20 km Tivat) oraz śródziemnomorski klimat z ciepłym latem i dość łagodną zimą, skutecznie przyciągają turystów z całego kontynentu.

Co zwiedzać w Budvie?

Budva
Budva – cerkiew św.Trójcy
Zabytki koncentrują się w okolicach Starego Miasta. Starówka to prawdziwy labirynt wąskich i malowniczych uliczek oraz niewielkich placów. Otaczają ją mury obronne, po których można spacerować. Połączone są one bramami, wieżami oraz średniowieczną fortecą. W ich południowej części znajduje się cytadela z czasów greckiej kolonizacji. Obecnie mieści się w niej galeria ze starymi fotografiami Budvy oraz wystawa makiet okrętów. Niedaleko murów znajduje się najstarszy zabytek sakralny miasta – kościół św. Marii in Punta z cudownym obrazem Madonna de Punta w srebrnej ramie. Świątynia została zbudowana w 840 roku przez zakon Benedyktynów i leży nad samym morzem. Obok tego kościoła położona jest także niewielka cerkiew św. Sawy z XII wieku. W jej wnętrzu możemy podziwiać pozostałości fresków pochodzące z tego samego okresu. Nieopodal znajduję się kolejna cerkiew – św. Trójcy z XIX wieku, która jest ozdobiona malowidłami mistrza Nicholaosa Aspioti z Korfu. Jednak największym kościołem w Budvie jest trójnawowa katedra św. Jana, z VII wieku, która była wielokrotnie przebudowywana. Wewnątrz znajdują się ikony oraz dzieła malarzów weneckich, wraz z czczonym obrazem Matki Boskiej Budvańskiej. Na zewnątrz znajduje się dobudowana w 1867 roku dzwonnica.
Budva
Stare Miasto – Budva

Budva otoczona jest z trzech stron górami, z jednego szczytu, od strony Podgoricy, możemy podziwiać panoramę na całe miasto oraz Riwierę Budvańską.

Atrakcje w Budvie

Zobacz jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie Budva. Masa ciekawych miejsc, które z pewnością warto zobaczyć i zwiedzić:

Na kolejną atrakcję Budvy – wysepkę św. Mikołaja (Sveti Nikola) dostaniemy się z miejskiego portu. Nazwa jej pochodzi od małego kościoła św. Mikołaja, który znajduje się pośrodku wysepki. Pochodzi on z XVI wieku i otacza go cmentarz. Przez miejscowych wyspa ta jest często nazywana Hawajami. Można tu korzystać z trudno dostępnych plaż, na które można dotrzeć tylko łodzią, albo z bardziej przyjaznej części wyspy, na której znajduje się restauracja i kawiarnia. Właśnie stąd rozpościera się urokliwy widok na Budvę oraz na całą riwierę. Jednak większość wyspy jest nadal nieujarzmiona i idąc w głąb, można napotkać dzikie zwierzątka, włącznie z jeleniami.

Gdzie wypoczywać, bawić się i gdzie jeść?

Budva znajduje się w samym środku Riwiery Budvańskiej i co roku przyciąga do siebie gości, nie tylko licznymi zabytkami, ale również malowniczymi widokami oraz ładnymi plażami. Największa jest Slovenska Plaża, która jest położona nad Zatoką Budwańską, wzdłuż hotelowej części miasta. Jest ona żwirowo – piaszczysta i raczej trzeba korzystać na niej z leżaków. Najładniej położoną plażą jest Morgen, którą chroni od wiatru masyw Spas. Jest ona podzielona jakby na dwie mniejsze plaże przez skalny występ, w którym wykuto przejście – tunel. Na północy z kolei położona jest plaża Jaz. Część niej jest przeznaczona dla naturystów, a niedaleko leży kemping. Na plażach jest oczywiście możliwość uprawiania różnych sportów wodnych – np. windsurfingu i nurkowania, można także wypożyczyć skutery i narty wodne. W okolicy działa kilka kubów paralotniarskich i nie ma również problemów ze znalezieniem basenów, czy kortów tenisowych.

Budva
Budva
Budva obfituje także w różnego rodzaju lokale gastronomiczne, serwujące dania z owoców morza oraz kuchni włoskiej. W okolicy jest mnóstwo pubów i lokali z dyskotekami, także nocne życie kwitnie do późnych godzin. Mnogość sklepów i miejskie targowiska zaspokoją wielbicieli szaleństw zakupowych. Właśnie w Budvie, w dzielnicy Becići znajduje się również słynne Casino Royale, to z filmu o Jamesie Bondzie.

Budva kulturalnie

W letnich miesiącach odbywają się coroczne festiwale. Na początku lipca rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny, który można podziwiać w różnych zabytkowych miejscach, na wolnym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach. Mamy wówczas możliwość posłuchania muzyki klasycznej oraz poezji. Jeszcze do 2010 roku był tu organizowany Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej, który promował muzykę bałkańską.

Mapa turystyczna Budvy

Zwiedzając Budvę dobrze wcześniej zaplanować sobie zwiedzanie tego miasta. Pomoże Ci w tym mapa Budvy:

1 COMMENT

  1. Największą atrakcją Budvy są imprezy tam odbywające się 😉 Miejscowość jest mocno rozwinięta, więc z noclegami nie będzie problemu. Ja polecam ten kierunek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here