Czarnogóra – jaki przewodnik wybrać?

1
6273

Aktualnie na rynku mamy od zatrzęsienia przewodników opisujących Czarnogórę. Popyt się zwiększył, od kiedy nasi rodacy, coraz chętniej zaczęli odwiedzać to niewielkie państwo nad Adriatykiem. Wszak prawie każdy chce zasięgnąć słowa przed, czy w trakcie wyjazdu, o kraju do którego się udaje na urlop.
Obecnie w sprzedaży mamy do wyboru przewodniki o Czarnogórze z najpopularniejszych wydawnictw: Pascal, Bezdroża, Marco Polo, Michelin i tych nieco mniej znanych: Rewasz, Bradt czy Globtroter albo Almapress, który jest skierowany raczej do żeglarzy. W tym, wydawnictwa Pascal i Bezdroża oferują kilka przewodników, pod ich szyldem i co jakiś czas odświeżają te wydania.

Co powinien zawierać dobry przewodnik i na który postawić?

czarnogóra przewodnik
Czarnogóra przewodnik
Nie ma idealnych przewodników, które zadowoliłyby wszystkich. Jeśli są objętościowo zbyt cienkie, wiele osób uważa, że zawierają w sobie zbyt mało informacji. Jeśli są zbyt obszerne, co z kolei znacznie wpływa na ich wagę, później ciężko zapakować je do kieszeni czy torebki. Kiedy dany przewodnik ma ładne, duże zdjęcia to niektórym brakuje treści. Jeśli to głównie porady i historyczne fakty, ludziom brakuje wizualizacji. Po prostu się nie da wszystkim dogodzić.
Dobry przewodnik zawiera sporo ciekawych faktów o historii oraz kulturze danego kraju. Oferuje nie tylko praktyczne porady, ale także opis najciekawszych tras, dzięki którym zwiedzimy wszystkie ważne atrakcje w odwiedzanym miejscu. Przykładowo przewodniki Pascala mają opisane trasy na zwiedzanie w jeden dzień. Godzina po godzinie, tak by w rozsądnym tempie wszystko co ciekawe, zaliczyć. Bardzo przydatne są również plany co ważniejszych miast, przykładowe słówka w wybranym języku, które pomagają w konwersacji z tubylcami oraz informacje o godzinach otwarcia/zamknięcia banków, aptek i stacji benzynowych. Dobrze gdy wybrany egzemplarz ma wypisane daty imprez, które się odbywają na miejscu. Zawsze można skorzystać z propozycji innego spędzenia czasu, w zgodzie z tamtejszą tradycją. Fajne są podpowiedzi gdzie i co zjeść, jakie atrakcje czekają na najmłodszych oraz zarys pogody i środowiska naturalnego. Wówczas jedziemy odpowiednio spakowani i nie targamy kurtek, na sierpniowy urlop nad Adriatykiem. Czasem pokrótce opisana jest służba zdrowia i opieka medyczna, jakiej możemy się spodziewać w razie kłopotów. Przy czym trzeba także pamiętać, o tym że zazwyczaj przewodnik jest uzupełnieniem wiedzy, zdobytej np. w serwisie poświęconym w całości Czarnogórze (takim ja nasz) oraz na różnego rodzaju forach i z opinii naszych znajomych.

Gdzie kupić przewodniki po Czrnogórze?

Sławomir Adamczak, Katarzyna Firlej Czarnogóra. Przewodnik ilustrowany
Sławomir Adamczak, Katarzyna Firlej Czarnogóra. Przewodnik ilustrowany

Przewodniki po Czarnogórze

Pełna lista przewodników… ->

Najważniejsze by wybrany przewodnik miał jak najaktualniejsze dane, jeśli to możliwe to rok wydania powinien być bieżącym. Bez przeciągłych opisów, konkretne i sprawdzone informacje. Do tego garść praktycznych porad i mapki najatrakcyjniejszych miast. Jeśli nas interesują bardziej szczegółowe informacje, wybieramy grubsze egzemplarze, w których zazwyczaj jest więcej materiału i ciekawostek. Jeśli żeglujemy, to celujemy w wydawnictwa znane z tej kategorii (Almapress). Kiedy szukamy podstawowych danych o jakimś wakacyjnym państwie, wówczas wystarczającym przewodnikiem będzie wersja kieszonkowa, typu Pascal Lajt lub Bezdroża. Zdjęcia są tam nieco okrojone, ale za to książka mieści się w każdym plecaku, a cena nie jest zbyt wygórowana.

Najpopularniejsze przewodniki wśród turystów

czarnogóra przewodnik
Czarnogóra przewodnik
Turyści wybierający się do Czarnogóry, najczęściej wybierają przewodniki Pascala lub wydawnictwa Bezdroża. Dużym powodzeniem cieszą się także egzemplarze Marco Polo i Michelin. Wszystkie te wydawnictwa są od lat na rynku i cieszą się mniejszym lub większym zaufaniem wśród podróżników. Wiele osób poleca także przewodniki z Lonely Planet – jednak w ich przypadku, trzeba znać język angielski. Dla prawdziwych globtroterów, również coś się znajdzie – Czarnogóra. Przewodnik Globtrotera – który zawiera obszerną część poświęconą turystyce aktywnej.

Ceny przewodników po Czarnogórze

Ceny przewodników po Czarnogórze rozpoczynają się od niecałych 10 złotych do około 160 złotych za egzemplarze dotyczące turystyki żeglarskiej. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo rozpiętość cenowa jest dosyć szeroka.

1 COMMENT

  1. Ja zawsze polecam Pascala bo jest lekki i mały. Akurat można go przeczytać lecąc na wakacje. Jeśli ktoś woli obszerniejsze i sprawdzone pozycje to albo wydawnictwo Bezdroża albo Lonely Planet. Tam juz są bardziej szczegółowe opisy i porady. Marco Polo to kompletnie nie moja bajka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here