Czarnogóra samochodem


Jesteś 6585 fanem Czarnogóry czytającym ten artykuł! Inni ocenili go na 4.8 / 5!

Podróż do Czarnogóry samochodem z Polski jest długa. Szczególnie jeśli ruszamy z północnych województw i uderzamy do Ulcinju. Kierowcy tego typu trasę pokonują zazwyczaj w 1,5 – 2 dni, wliczając w to przerwy na tankowanie, posiłek, przejścia graniczne i niekiedy także nocleg. Jeśli podczas drogi spotkają nas jakieś niespodziewane zdarzenia, ten czas podróży może ulec jeszcze wydłużeniu.

Jak dojechać do Czarnogóry samochodem:

Droga przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację jest chyba najdłuższa, lecz prowadzona autostradami, co znacznie poprawia komfort jazdy. Dodatkowo jest ona uważana, za jedną z tych dostarczających dodatkowych atrakcyjnych widoków. Przebiega ona od Cieszyna, do Bratysławy, dalej do Wiednia, przez Maribor, aż do Zagrzebia, a stamtąd do Karlovac, przez Split i Dubrovnik, aż do czarnogórskiej granicy. Jeśli będziemy kierować po jej przekroczeniu na Ulcinj, trzeba pamiętać o tym, że w sezonie Magistrala Adriatycka jest popularna, przez co też zatłoczona.

Znacznie atrakcyjniejszą pod względem widoków jest trasa przez Słowację, Węgry, Bośnię i Chorwację. Omija ona także autostrady, przez co unikamy dodatkowych kosztów. Warto także pamiętać o tym, że Bośnia to dobry przystanek na tankowanie. A trasa Sarajevo – Mostar jest widokowo zachwycająca. Wybierając tą opcję musimy kierować się z Cieszyna na Żylin, dalej do stolicy Węgier, z Budapesztu do Mohaca, przez Osijek, Doboj i dalej przez Sarajevo, Mostar, Opuzen, aż do Dubrovnika i granicy z Czarnogórą. To jeden z najkrótszych wariantów przejazdu z Polski do Czarnogóry.

Całkiem podobną drogą jest trasa z pominięciem Bośni: przez Słowację, Węgry i Chorwację. Prowadzi ona tradycyjnie z Cieszyna, na Żylin, Budapeszt, dalej przez Siofok, aż do Zagrzebia, skąd musimy kierować się na Karlovac, Split, aż do Dubrovnika i granicy. Jest to całkiem niedługa droga, jednak kosztowniejsza, niż opcja numer jeden.

Inna droga do Czarnogóry wiedzie przez Słowację, Węgry i Serbię. Jednak prowadzi ona głównie przez autostrady przez co jest niezbyt ekonomiczną opcją, ale za to krótszą. Trasa wiedzie od Cieszyna, w kierunku Żylina, przez Budę i Peszt, dalej do Szeged i Suboticy, przez Novi Sad, aż do Belgradu, gdzie kierujemy się na Cacak. Dalej na czarnogórskie już Bijelo Polje do Podgoricy i jeśli nam mało to dalej do Petrovacu i na południe Czarnogóry – do Ulcinj. Opłaty na tej trasie będą głównie na Węgrzech oraz w Serbii.

Kosztowną drogą jest także trasa wiodąca przez Słowację, Węgry, Serbię i Bośnię. Jednak ta nad tą zamieszczoną powyżej, ma przewagę w postaci bardziej malowniczych widoków. Trasa prowadzi głównie przez płatne odcinki dróg, ale nie jest zbyt długa. Opłaty tak jak poprzednio uiścimy na Węgrzech i w Serbii. Drogę z Cieszyna prowadzimy w stronę Żylina, dalej do Budapesztu, Szegedu, Subotnicy, przez Novi Sad, aż do Belgradu. W tym punkcie jeśli udajemy się do Podgoricy trzeba pamiętać, że na tym odcinku jest duży ruch samochodów ciężarowych.

Kiedy dotrzemy już do Czarnogóry warto pamiętać o tym, że na nieoznakowanych stacjach benzynowych, paliwo jest raczej kiepskiej jakości. Lepiej tankować na stacjach sieciowych.

Czarnogóra samochodem
Nowy most w Podgoricy

Ile kosztuje trasa samochodem do Czarnogóry z Polski?

Koszt przejazdu z Polski do Czarnogóry to około 1200 – 1600 złotych, w zależności od wybranego wariantu, miasta wyjazdu i docelowego oraz posiadanego pojazdu. Różnica ta wynika również z dodatkowych kosztów, które musimy ponieść korzystając z płatnych odcinków autostrad. Opłata za autostradę w Słowacji to około 10 euro (10 dniowa), w Czechach to 310 CK (10 dniowa), na Węgrzech to około 3000 HUF (10 dniowa), w Austrii 9 euro (10 dniowa) i na Słowenii 15 euro (10 dniowa). W Chorwacji Magistrala Adriatycka kosztuje około 135 złotych (do zapłaty w kunach), a poszczególne odcinki w Serbii to koszt około 20 złotych.

O to jak szukaliście naszej Czarnogóry:

 • czarnogóra samochodem
 • czarnogóra samochodem 2016
 • Czarnogóra Wakacje Samochodem
 • samochodem do czarnogóry
 • czarnogóra zwiedzanie samochodem
 • czarnogóra autem
 • czarnogóra samochodem przewodnik
 • najlepsza trasa do czarnogóry
 • najlepsza droga do czarnogory
 • czarnogóra jak dojechać samochodem

Dowiedz się więcej o Czarnogórze w 2017:

1 opinia
 1. Czeremcha 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  W jakimś przewodniku przeczytałam, że na teren Czarnogóry nie można wwozić żadnego mięsa, także konserw itp. Czy to prawda? A może coś się zmieniło, bo czytałam o tym już jakiś czas temu…

Czarnogóra samochodem - Czarnogóra 2017

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.