Czarnogóra samochodem

13
33469

Podróż do Czarnogóry samochodem z Polski jest długa. Szczególnie jeśli ruszamy z północnych województw i uderzamy do Ulcinju. Kierowcy tego typu trasę pokonują zazwyczaj w 1,5 – 2 dni, wliczając w to przerwy na tankowanie, posiłek, przejścia graniczne i niekiedy także nocleg. Jeśli podczas drogi spotkają nas jakieś niespodziewane zdarzenia, ten czas podróży może ulec jeszcze wydłużeniu.

Jak dojechać do Czarnogóry samochodem:

Droga przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację jest chyba najdłuższa, lecz prowadzona autostradami, co znacznie poprawia komfort jazdy. Dodatkowo jest ona uważana, za jedną z tych dostarczających dodatkowych atrakcyjnych widoków. Przebiega ona od Cieszyna, do Bratysławy, dalej do Wiednia, przez Maribor, aż do Zagrzebia, a stamtąd do Karlovac, przez Split i Dubrovnik, aż do czarnogórskiej granicy. Jeśli będziemy kierować po jej przekroczeniu na Ulcinj, trzeba pamiętać o tym, że w sezonie Magistrala Adriatycka jest popularna, przez co też zatłoczona.

Znacznie atrakcyjniejszą pod względem widoków jest trasa przez Słowację, Węgry, Bośnię i Chorwację. Omija ona także autostrady, przez co unikamy dodatkowych kosztów. Warto także pamiętać o tym, że Bośnia to dobry przystanek na tankowanie. A trasa Sarajevo – Mostar jest widokowo zachwycająca. Wybierając tą opcję musimy kierować się z Cieszyna na Żylin, dalej do stolicy Węgier, z Budapesztu do Mohaca, przez Osijek, Doboj i dalej przez Sarajevo, Mostar, Opuzen, aż do Dubrovnika i granicy z Czarnogórą. To jeden z najkrótszych wariantów przejazdu z Polski do Czarnogóry.

Całkiem podobną drogą jest trasa z pominięciem Bośni: przez Słowację, Węgry i Chorwację. Prowadzi ona tradycyjnie z Cieszyna, na Żylin, Budapeszt, dalej przez Siofok, aż do Zagrzebia, skąd musimy kierować się na Karlovac, Split, aż do Dubrovnika i granicy. Jest to całkiem niedługa droga, jednak kosztowniejsza, niż opcja numer jeden.

Inna droga do Czarnogóry wiedzie przez Słowację, Węgry i Serbię. Jednak prowadzi ona głównie przez autostrady przez co jest niezbyt ekonomiczną opcją, ale za to krótszą. Trasa wiedzie od Cieszyna, w kierunku Żylina, przez Budę i Peszt, dalej do Szeged i Suboticy, przez Novi Sad, aż do Belgradu, gdzie kierujemy się na Cacak. Dalej na czarnogórskie już Bijelo Polje do Podgoricy i jeśli nam mało to dalej do Petrovacu i na południe Czarnogóry – do Ulcinj. Opłaty na tej trasie będą głównie na Węgrzech oraz w Serbii.

Kosztowną drogą jest także trasa wiodąca przez Słowację, Węgry, Serbię i Bośnię. Jednak ta nad tą zamieszczoną powyżej, ma przewagę w postaci bardziej malowniczych widoków. Trasa prowadzi głównie przez płatne odcinki dróg, ale nie jest zbyt długa. Opłaty tak jak poprzednio uiścimy na Węgrzech i w Serbii. Drogę z Cieszyna prowadzimy w stronę Żylina, dalej do Budapesztu, Szegedu, Subotnicy, przez Novi Sad, aż do Belgradu. W tym punkcie jeśli udajemy się do Podgoricy trzeba pamiętać, że na tym odcinku jest duży ruch samochodów ciężarowych.

Kiedy dotrzemy już do Czarnogóry warto pamiętać o tym, że na nieoznakowanych stacjach benzynowych, paliwo jest raczej kiepskiej jakości. Lepiej tankować na stacjach sieciowych.

Czarnogóra samochodem
Nowy most w Podgoricy

Ile kosztuje trasa samochodem do Czarnogóry z Polski?

Koszt przejazdu z Polski do Czarnogóry to około 1200 – 1600 złotych, w zależności od wybranego wariantu, miasta wyjazdu i docelowego oraz posiadanego pojazdu. Różnica ta wynika również z dodatkowych kosztów, które musimy ponieść korzystając z płatnych odcinków autostrad. Opłata za autostradę w Słowacji to około 10 euro (10 dniowa), w Czechach to 310 CK (10 dniowa), na Węgrzech to około 3000 HUF (10 dniowa), w Austrii 9 euro (10 dniowa) i na Słowenii 15 euro (10 dniowa). W Chorwacji Magistrala Adriatycka kosztuje około 135 złotych (do zapłaty w kunach), a poszczególne odcinki w Serbii to koszt około 20 złotych.

Zaplanuj swoją trasę samochodem z Polski do Czarnogóry z aktualną mapą samochodową:

13 COMMENTS

 1. W jakimś przewodniku przeczytałam, że na teren Czarnogóry nie można wwozić żadnego mięsa, także konserw itp. Czy to prawda? A może coś się zmieniło, bo czytałam o tym już jakiś czas temu…

  • My mieliśmy pełno i nikt nie robił żadnej kontroli. Na wylocie do domu pełno alkoholu było i też nic. Nie potwierdzam łapanek.

 2. Byłem w zeszłym roku w Czarn. ze swoim prowiantem,nie było żadnej kontroli.Wiozłem prowiant dla 3 os. począwszy od napoi /woda,mleko/przetwory mięsne w słoikach,a nawet ziemniaki.Na miejscu okazało się,że ceny nie są aż tak wysokie jak w Chorwacji,a papierosy nawet tańsze ok.2,5 eu.

  • Zastanawiam się jakim cepem trzeba być żeby zabierać wodę i mleko do kraju w którym są ceny jak u nas. Nie no wypaliło mi oczy…

 3. Po 8 latch w Cro wybraliśmy się do Czarnogóry. Piękna droga malowniczym kanionem rzeki Pivy. Zjazd górami do Kotoru, widoki powalające. Kotor piękny. Potem już nie tak jak w Cro czyli brudne plaże ale za całokształt daje 4+

 4. Pytanie techniczne,
  Czy ktoś miał przyjemność podróży do Czarnogóry w grudniu ? Planuje wypad między 4-14 grudnia.
  Jakieś rady?:)

 5. Czytam co musi być w samochodzie wjeżdżając do Czarnogóry i piszecie że komplet żarówek a jak w samochodzie są ledy?

 6. Niby są zakazy i limity, ale wystarczy dobrze pochować. Przeważnie obywateli UE nie trzepia na granicy ale ryzyko jest zawsze. Z resztą nawet należy przemycić alkohol – przyda się na łapówki dla gliniarzy na terenie Serbii

 7. Cześć! A czy ktoś może doradzić, czy lepiej jechać swoim samochodem, czy polecieć i wypożyczyc na miejscu? Chodzi mi nie tylko o kwestię cenową, ale też bezpieczeństwo, stany dróg itp.

  • Cześć, w ubiegłym roku polecieliśmy i wypożyczyliśmy na miejscu samochód z AVIS. Auto segmentu B, koszt ok. 1900 zł na 11 dni. Z ciekawostek – AVIS zrobił nas w trąbę wciskając zdublowane ubezpieczenie, za które zapłaciliśmy kolejne 1,5 tyś. Przy wypożyczeniu samochodu twierdzili, że jedna polisa będzie aktywna a druga anulowana ale jak się okazało po powrocie do Polski obie były aktywne a po wygaśnięciu polisy nie można jej anulować…. Na to uważajcie.
   Ciekawostka:
   Mięliśmy na miejscu zdarzenie drogowe w postaci urwanego lusterka przez auto, które nas wyprzedzało. Wypożyczalnie wpisują w dokumenty klauzulę o tym, że jeśli stanie się z samochodem COKOLWIEK to należy wezwać policję. Po blisko 2h oczekiwaniu w 40st upale okazało się, że policjant nie może ocenić sytuacji ponieważ dla udrożnienia drogi zjechaliśmy na pobocze a sprawca nie przyznaje się do winy. W związku z czym sprawę skierowano do sądu. Po rozmowie z konsulem RP okazało się, że w Czarnogórze przepis jest taki, że choćby trzeba zablokować pół miasta bo nie wiadomo kto jest winny i wzywa się policję to tak ma być. Zdarzenie miało miejsce w piątek a w poniedziałek była rozprawa. Rozpatrzona na naszą korzyść na szczęście.
   W tym roku (za trzy dni) jedziemy do Czarnogóry naszym autem. Zobaczymy jak będzie 🙂

 8. Witam chcemy wybrać się do Czarnogóry w lipcu , jest ktoś chętny?? Chce jechać przez Słowację, Węgry, Chorwację i bosnie Proszę o jakiś rady odnośnie podróżowania autem .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here