Kotor / Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

5
1071

Kotor to najbardziej znane miasto nie tylko Zatoki Kotorskiej, ale i całej Czarnogóry. To niezwykle turystyczne miejsce, położone jest u podnóża masywu Lovćen. To co wyróżnia Kotor na tle innych śródziemnomorskich miast, to doskonale zachowana średniowieczna zabudowa wraz z murami obronnymi, które ciągną się po całym wzgórzu, aż do ruin twierdzy św. Jana.

Jednak samo miasto ma o wiele więcej atrakcji do zaoferowania, wystarczy przekroczyć jedną z trzech zabytkowych bram okalających starówkę. Kotor to miejsce niezwykle atrakcyjne dla turystów, gdzie w ciągu jednego dnia idzie zwiedzić wszystkie najważniejsze jego zabytki i zajrzeć we wszystkie ciekawe miejsca.

Więc rozpocznijmy zwiedzanie Kotoru z naszym przewodnikiem turystycznym!

Kotor atrakcje
Kotor atrakcje

Zwiedzanie Kotoru krok po kroku – Przewodnik turystyczny po Kotorze

Starówka nie jest duża, bo zajmuje obszar jedynie około kilometra kwadratowego. A co ważniejsze, właściwie większość najciekawszych zabytków znajduje się w tym zasięgu. Zatem do zwiedzania Kotoru wystarczy nieco dłuższy spacer.

Z drugiej jednak strony stare miasto jest kompletnie wyłączone z ruchu drogowego, więc i tak nie można tu poruszać się samochodem. Zatem chcąc zobaczyć większość zabytków w Kotorze, wystarczy zarezerwować kilka godzin ewentualnie weekend. Warto także zatrzymać się na chwilę i usiąść przy stoliku w jednym z pobliskich lokali, by poczuć atmosferę tego miasta.

Szczególnie wieczorem, kiedy większość turystów opuści już to miejsce.

Atrakcje turystyczne Kotoru

Największą atrakcją turystyczną Kotoru jest stare miasto, ukryte za murami obronnymi. Wąskie i kręte uliczki wijące się pośród weneckiej zabudowy, na tle górskiego masywu są niezwykle malownicze. Pałace dawnych Wenecjan, stare kościoły i cerkwie oraz średniowieczna architektura składają się na niezwykłość tego miasta. Z tego też powodu jedną z większych atrakcji Kotoru jest po prostu spacer po starówce.

W końcu nie bez powodu została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Drugą dużą atrakcją jest spacer po miejskich murach, aż do Samotnego Wzgórza z z ruinami twierdzy św. Jana. Na jego szczycie jest też umiejscowiony najlepszy punkt widokowy na cały Kotor oraz pobliską zatokę.

Na 260 metrowe wzgórze wiedzie droga w postaci kamiennych schodów.

Latem ich pokonanie może stanowić nie lada wyzwanie. Mniej więcej w połowie drogi na szczyt, umiejscowiony jest stary, zabytkowy kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1518 roku. W sezonie wejście na wzgórze jest płatne w cenie 8 euro od osoby. Z kolei same mury obronne w Kotorze ciągną się na długości około czterech i pół kilometra.

Kotor zabytki
Kotor zabytki

Zabytki w Kotorze

Kotor ma w swoich murach wiele zabytków, które przez wszystkie te lata zyskały sobie zainteresowanie całej rzeszy turystów.

Katedra św. Tryfona

Jednym z ważniejszych zabytków Kotoru jest katedra św. Tryfona – patrona tego miasta. Powstanie jej datuje się na 1166 rok. Wybudowana na planie trójnawowej świątyni, z dwiema prostokątnymi dzwonnicami jest przykładem stylu romańskiego w architekturze.

Wewnątrz katedry można podziwiać pozostałości fresków bizantyjskich, ołtarz z 1362 roku oraz chrzcielnicę z IX wieku. W skarbcu przechowywane są nie tylko różne dzieła malarskie, ale także wyroby ze złota oraz inne cenne przedmioty związane z obrzędami religijnymi. Katedra św. Tryfona jest jedną z dwóch rzymskokatolickich świątyń tego rodzaju, które zostały wybudowane na terenie całej Czarnogóry.

Jaka jest cena biletu?
Wejście do niej jest płatne (2,5 euro) i warto mieć na uwadze, iż nadal są tutaj odprawiane msze.

Cerkiew św. Łukasza

To jedna z ciekawszych budowli sakralnych w Kotorze. Bowiem cerkiew św. Łukasza do połowy XVII była kościołem katolickim. Następnie została przekazana władzom prawosławnym. Co ciekawe przez jakiś czas odprawiano tu potem msze w obu obrządkach. To także jedyny kościół, który nie został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku.

Wewnątrz można podziwiać pozostałości fresków (z XII i XIII wieku), ikonostasy (z XVIII wieku) oraz posadzkę wykonaną z płyt nagrobnych tutejszych mieszkańców.

Cerkiew św. Mikołaja

Ta dość charakterystyczna cerkiew, wyróżnia się spośród innych budowli sakralnych w Kotorze. Dwie neobizantyjskie wieże prowadzą do sporej wielkości świątyni. Swego czasu swoją siedzibę miał tu zakon dominikanów. Pierwotna wersja cerkwi spłonęła w 1896 roku. Obecną formę ukończono odbudowywać w 1906 roku.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na wyjątkowej urody ikonostas.

Pozostałe kościoły w Kotorze

Oprócz wyżej wymienionych budowli sakralnych w Kotorze jest wiele innych świątyń, do których warto zajrzeć. Jedną z nich jest zdecydowanie kościół św. Klary, w którym można podziwiać barkowy ołtarz wykuty z marmuru. Niektóre ze świątyń są bardzo małe i ciężko jest je dostrzec wśród zabudowy.

Przykładem jest tu na pewno kościół św. Michała, powstały w miejscu dawnego klasztoru, czy kościół św. Anny wybudowany na przełomie XII i XIII wieku. W obu można podziwiać częściowo zachowane freski. Interesującym obiektem jest kolegiata błogosławionej Hosanny z Kotoru. Była to postać Katarzyny Kosic, której objawił się Jezus. Ona swoim życiem i uczynkami zasłużyła na pośmiertną beatyfikacje oraz uznanie wśród mieszkańców Kotoru.

Wieża Zegarowa

Symbolem kotorskiej starówki jest również niewątpliwie Wieża Zegarowa. Wybudowana przez Wenecjan w XVII, otrzymała zegar dopiero w czasach napoleońskich. Podczas trzęsienia ziemi z 1979 roku cała budowla mocno się przechyliła. Obok wieży znajduje się również pręgierz, o niepozornym kształcie piramidy.

Kotor zwiedzanie
Kotor zwiedzanie

Zwiedzanie Kotoru

Podczas zwiedzania Kotoru, swoją wycieczkę zazwyczaj zaczynamy od placu Broni, na który prowadzi główne wejście do starego miasta. Jego nazwa wzięła się od dawniej istniejącego tu weneckiego arsenału broni. Obecnie można tu podziwiać znamienite przykłady budownictwa weneckiego, w tym rezydencje-pałace byłych zwierzchników Kotoru.

Pałac Książęcy

Rezydencja namiestnika weneckiego. Zajmuje prawie całą długość zachodniego ramienia placu Broni. Swego czasu pełnił funkcje koszarów dla wojska oraz nawet aresztu dla więźniów. Pałac ten został zrekonstruowany po trzęsieniu ziemi i obecnie jego najjaśniejszym punktem jest długi (50m) balkon.

Pałac Drago

Wartym zwiedzenia jest także Pałac Drago, początkowo wybudowany w renesansowym stylu, potem dodano do niego gotyckie zdobienia. To kolejna rezydencja możnych weneckich, która potem służyła m.in jako szkoła dla pielęgniarek. Nazwa tego pałacu ma ścisły związek z herbem rodziny która tu zamieszkiwała. Jest on kilkukrotnie zamieszczony na budynku i ma postać smoka.

Pałac Beskuciów i Bizantich

W pierwszym z nich obecnie mieści się hotel. Pałac Beskuciów pochodzi z 1776 roku, a nad jego wejściem możemy zauważyć umieszczony tu herb rodziny, którym jest lew. Niedaleko niego znajduje się kolejna rezydencja weneckich patrycjuszy – Pałac Bizantich. Jest to trzypiętrowa budowla, z renesansowym dziedzińcem, której wiek szacuje się na XVII wiek.

Pałac Grgurina – Muzeum Morskie

Co ciekawe w jednym z weneckich pałaców swoją siedzibę ma Muzeum Morskie Czarnogóry. Pałac Grgurina pochodzi z XVII wieku i na jego elewacji można dostrzec zdobienia czaszki, węża czy szczurów, które być może były związane z medyczną działalnością zamieszkującej tu rodziny.

Obecnie w mieszczącym się tu muzeum można podziwiać historie morskich wypraw na przestrzeni dziejów, dotyczącą całego tego regionu. Umieszczone zostały tu modele kotorskich statków, a także dawne urządzenia nawigujące i mapy. Można tu także obejrzeć zrekonstruowane salony rodów zamieszkujących dawniej Kotor, gdyż całe wnętrze tego pałacu jest udekorowane i wyposażone w meble z dawnych lat.

Jaka jest cena biletu do muzeum?
Wejście do muzeum jest płatne, a bilet kosztuje 4 euro.

Muzeum Kotów w Kotorze

To ciekawy obiekt muzealny, w całości poświęcony kotom. W Kotorze na każdym kroku można się natknąć na te futrzaste stworzenia i być może dlatego powstało małe muzeum, w którym można obejrzeć różne przedmioty z nimi związane. I tak możemy tu zobaczyć pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki, czy nawet rzeczy codziennego użytku ozdobione motywem kotów. Dla miłośników tych zwierząt to pozycja obowiązkowa do zwiedzenia, a bilet kosztuje tu tylko 1 euro.

Ciekawe miejsca w Kotorze

Ciekawymi obiektami w Kotorze są trzy bramy wejściowe do starego miasta. Podobno kiedyś było ich jeszcze więcej.

Brama Morska

To główna brama, przez którą wchodzi większość turystów na starówkę, prosto na plac Broni. Usytuowana jest tuż przy Zatoce Kotorskiej, od strony mariny. Renesansowy styl nadano jej w XV wieku. Przed Bramą Morską stoją dwie armaty, a nad nią wyryta jest data oswobodzenia Kotoru spod faszystowskiej okupacji (21.11.1944 rok).

Obok bramy jest też punkt informacji turystycznej, w którym zostaniemy zaopatrzeni w darmową mapkę miasta.

Brama Południowa

To z kolei najstarsza brama prowadząca do starego miasta. Datę jej powstania szacuje się na IX wiek. Brama Południowa nazywana jest także Vrata od Gurdicia. Co ciekawe można na niej spotkać gigantycznej wielkości lalkę, z nogami spuszczonymi w stronę fosy.

Brama Północna

Wybudowano ją zaraz po pierwszym oblężeniu Kotoru przez Turków w 1540 roku. Miasto obroniło się przed najazdem osmańskiej floty, pod dowództwem Hayreddina Barbarossy. Jednak zaraz po tym wydarzeniu postawiono tu bramę, wybudowaną w renesansowym stylu.

Warto też podczas pobytu w Kotorze udać się na nawet krótki rejs po zatoce, by zobaczyć miasto także od strony wody. Wielu organizatorów tego typu wycieczek reklamuje się na pobliskiej promenadzie. Plaża miejska jest tu raczej mała i nieciekawa. Za to życie nocne w Kotorze jest na takim samym poziomie, jak wszędzie indziej nad Adriatykiem.

Kotor ciekawe miejsca

Opinie o atrakcjach i zabytkach w Kotorze

Jakie są Wasze ulubione zabytki w Kotorze? Jakie ciekawe miejsca i zabytki odwiedzacie najczęściej? Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze opinie o Kotorze.

Aktualna mapa turystyczna Kotoru

Sprawdź na mapie i zlokalizuj wszystkie najpopularniejsze i najcześciej odwiedzane przez turystów atrakcje w Kotorze:

PS. Więcej na temat atrakcji, zabytków, kościołów i muzeów w Kotorze znajdziecie na oficjalnej stronie www tego miasta, na którą także Was zapraszamy.

5 COMMENTS

  1. Fajną i na pewno mniej drogą miejscówką, na wakacje w Czarnogórze jest Igalo. Nie dość, że jest położona w Boce Kotorskiej, więc do Kotoru jest „rzut beretem”, to jeszcze jest idealną bazą wypadową i do Mostaru i do Dubrownika. Przy odrobinie wysiłku i Jezioro Szkoderskie się zwiedzi.
    Kurs stateczkiem z Igalo do Kotoru kosztuje około 7-8 euro, w dwie strony.

  2. Mój 3 letni wtedy syn zrobił całe schody na własnych nóżkach w 30 C więc się da Kotor, wejscie na mury – warto. Piękna panorama. Fajnie tez zwiedzić marinę. Wycieczkowce milionerów jakich nie bylam w stanie sobie nawet wyobrazić.

  3. Kotor ma mnóstwo atrakcji, a wszyscy się nastawiają na imprezy i leniuchowanie. Już same kościoły mogą zająć dużo czasu

  4. Świetny artykuł! Najlepsza relacja o mieście Kotor jaką czytałem. Koniecznie rozbuduj stronę o inne atrakcje 🙂 Pozdrawiam

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here