Pogoda w Kotorze / Temperatura wody i powietrza / Długoterminowa prognoza

3
672

Kotor to najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce w Czarnogórze. Największą atrakcją Kotoru jest nie tylko stare miasto otoczone murami, ale także samo położenie. Kotor jest jednym z przybrzeżnych miast Zatoki Kotorskiej, malowniczo przyklejone do zboczy masywu górskiego Lovćen.

Nawet klimat sprzyja tu turystyce, przez większą część roku.

Kotor pogoda i temperatura

Pogoda w Kotorze

Pogoda w Kotorze dopisuje przez większość czasu. Powodem tego jest strefa klimatyczna, w której znajduje się to miasto. Kotor bowiem jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, który powoduje że warunki pogodowe są tu umiarkowanie ciepłe prawie przez większość miesięcy. W praktyce oznacza to też ciepłe lata oraz łagodne zimy. Natomiast jeśli chodzi o opady to są one mniej więcej równomiernie rozłożone przez cały rok. Nieco mniej deszczu występuje tylko w trzech letnich miesiącach – czerwcu, lipcu i sierpniu. Wtedy jednak opady się zdarzają, tyle że o wiele rzadziej. Roczna średnia temperatur w Kotorze oscyluje wokół 15 stopni, a większa część miesięcy ma ją na poziomie ponad 20 stopni. To idealne warunki do zwiedzania miasta.

Temperatura w Kotorze

Przyjemne temperatury w Kotorze pojawiają się mniej więcej od kwietnia. Wówczas przy tych 18-stu stopniach, można cieszyć się znakomitą wiosenną pogodą. To także dobry czas, dla osób które są zainteresowane zabytkami tego miasta, a także wspinaczką do twierdzy św. Jana. Również maj i czerwiec to dobry moment na zwiedzanie Kotoru, bez ryzyka męczących upałów. Panują wówczas temperatury na poziomie 20-24 stopni, więc pogoda sprzyja wszelkim aktywnością. Liczba godzin słonecznych jest już wtedy na poziomie 9-ciu w ciągu dnia. Natomiast w kwietniu ryzyko wystąpienia opadów jest jeszcze nadal duże, ale od maja znacznie się zmniejsza.

Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w Kotorze, wówczas słupki termometrów sięgają nawet i 30 stopni w cieniu. Wieczory za to są wtedy znacznie przyjemniejsze, gdyż temperatury spadają do 16-17 stopni. Jednak jeśli chodzi o zwiedzanie murów miejskich i wspinaczkę na wzgórze z twierdzą, to lato nie jest najlepszym momentem. Chyba że wejście na szczyt do punktu widokowego nad miastem, zaplanujemy wczesnym rankiem. Lipiec to także miesiąc w którym jest najmniej opadów w ciągu całego roku. Wtedy też liczba godzin słonecznych sięga aż 13 w ciągu dnia.

Od września temperatury powoli opadają i znów pogoda zaczyna sprzyjać zwiedzaniu. Nadal jest ciepło, bo termometry pokazują średnio 26 stopni, jednak częściej może zdarzyć się deszczowy dzień. Liczba godzin słonecznych wynosi wówczas 10 w ciągu całej doby. Październik to kolejny dobry miesiąc na odwiedziny Kotoru. Temperatury sięgają jeszcze ponad 20-stu stopni, natomiast wieczory robią się wyraźnie chłodniejsze. Zaczyna też częściej padać.

Czas od listopada do lutego to najzimniejszy okres w Kotorze. Temperatury spadają do 11-16 stopni, a ilość opadów znacznie wzrasta. Miesiące z największą ilością deszczu i burz to listopad i grudzień. Liczba godzin słonecznych w zimniejszą część roku wynosi ledwie od 5 do 7 w ciągu doby, a w nocy termometry pokazują tylko 2-3 stopnie. W Kotorze natomiast praktycznie nie występują opady śniegu oraz mróz.

Temperatura wody w Kotorze

Jeśli chodzi o plaże i kąpieliska w Kotorze, to nie ma ich zbyt wiele. W mieście jest tylko jedna namiastka plaży, gdzie można się zanurzyć w wodach Zatoki Kotorskiej. Oprócz tego, że nie cieszy się ona zbytnio przychylną opinią dotyczącą czystości morza w tym miejscu, to nagrzewa się do przyjemnych temperatur mniej więcej pod koniec maja, czy na początku czerwca. Wówczas termometry pokazują ponad 20 stopni.

Pogoda w Kotorze
Pogoda w Kotorze

Kąpiel w Zatoce Kotorskiej będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli poczekamy do lipca, wówczas woda osiąga około 23-24 stopni. To idealna temperatura, by w upalny dzień trochę się ochłodzić. We wrześniu można jeszcze również popływać we wodach Kotoru, gdyż morze jest nadal nagrzane do ponad 21 stopni. Od października zatoka zaczyna się ochładzać, by w marcu osiągnąć swoje najniższe temperatury.

3 COMMENTS

  1. Wygląda na to, że temperatura wody i pogoda w Kotorze są w sam raz dla mnie. Aleksandra Lazarek, ale odniosłaś wrażenie, czy faktycznie były wyższe temperatury? 🙂

  2. Pogoda w Kotorze, i zresztą w całej Czarnogórze, jest moim zdaniem idealna dla nas, Polaków szukających słońca i ciepła.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here