Kotor


Jesteś 3244 fanem Czarnogóry czytającym ten artykuł! Inni ocenili go na 4.9 / 5!

Najbardziej znanym miastem w Czarnogórze jest z pewnością Kotor. Ta otoczona z trzech stron górami miejscowość, jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych osad w południowo – wschodniej Europie. Kotor jest położony nad Zatoką Kotorską wśród bujnej, śródziemnomorskiej roślinności. Jest on oddalony o około 25 kilometrów od Budvy, a jego zabudowa ma typowo nadmorski charakter. Miasto jest pełne wąskich, krętych uliczek, nieregularnych placów oraz licznych świątyń, kościołów i pałaców. Cały miejski układ w Kotorze, pochodzi z czasów średniowiecza, a samo Stare Miasto zostało w 1979 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdziemy zabudowę z wyraźnymi wpływami stylu romańskiego, gotyckiego, renesansu i baroku. Stan zabytków nie jest najlepszy, część z nich jest nadal nieodrestaurowana, jednak z roku na rok jest to powoli odnawiane i konserwowane. Co ciekawe ulice Starego Miasta nie posiadają nazw, jedynie łączące je place noszą nazwę, od dawnego ich przeznaczenie (np. Plac Mąki, Plac Drewna, Plac Broni).

Historia Kotoru

Kotor to miasto z burzliwą historią, podobnie jak inne czarnogórskie miejscowości. Tereny te były na początku zamieszkiwane w starożytności przez Ilryjczyków, a następnie przez Greków. Do XII wieku Kotor był pod panowaniem Bizancjum, i kolejno do XIV był portem państwa serbskiego Nemaniczów. Następnie miasto weszło pod władanie Republiki Weneckiej (aż do XVIII), a potem Austro – Węgier. W czasie I Wojny Światowej swoją bazę marynarki wojennej miało tu wojsko austro- węgierskie. Po 1918 roku Kotor został częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a w 1929 wszedł w skład Jugosławii, następnie Serbii i Czarnogóry, by w 2006 roku stać się końcu niepodległym, samodzielnym państwem.

Kotor
Kotor – widok na zatokę

Wypoczynek i rekreacja

W Kotorze jest dobrze rozwinięta infrastruktura noclegowo – gastronomiczna. Nocleg znajdziemy zarówno w hotelach o wyższym standardzie, jak i w tańszych hostelach. Można tu wynająć całe apartamenty lub pokoje gościnne od osób prywatnych. Miasto oferuje także możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, w tym nurkowania oraz rejsów po Zatoce Kotorskiej. W Kotorze natomiast nie ma praktycznie plaż, najbliższa znajduje się w odległości około jedenego kilometra. W mieście można znaleźć korty tenisowe, boiska do kosza oraz trasy rowerowe, którymi można również spacerować. Baza gastronomiczna jest wystarczająca i znajdziemy tu liczne bary, puby i restauracje, czynne do późnych godzin nocnych.

Zobacz 10 atrakcji turystycznych, które należy zwiedzić i zobaczyć w Kotorze! Ciekawych miejsc nie brakuje 🙂

Zwiedzanie Kotoru

Kotor
Katedra Św. Tryfona
W Kotorze zachowały się oryginalne mury obronne wybudowane w średniowieczu. Mimo trzęsienia ziemi w 1979 roku oraz podczas licznych najazdów mury pozostały niewzruszone. Ich długość to ponad 4,5 kilometra, a w najszerszym miejscu mają po 15 metrów. Fortyfikacje ciągną się aż do wzgórza św. Jana, gdzie są ruiny twierdzy. Z tego punktu możemy podziwiać naprawdę piękną panoramę na Stare Miasto, ale także na część Zatoki Kotorskiej. Obraz do złudzenia przypomina fiordy norweskie, którymi – apropo – Boka Kotorska nie jest (to zalany rias). Do Starego Miasta prowadzą trzy renesansowe bramy: Główna (Morska), Północna i Południowa. Ta najważniejsza (Morska) jest położona od strony Zatoki. Wchodząc nią do miasta, znajdujemy się na głównym Placu Broni. To właśnie tu umiejscowiony jest najbardziej charakterystyczny zabytek Kotoru – wieża zegarowa z XVI wieku. Zaraz obok znajduje się średniowieczny pręgierz, który ma kształt ostrosłupa. Na placu jest także położony Pałac Książęcy (namiestnika Wenecji) oraz nieopodal Pałac Bizanti i od razu naprzeciw Pałac Beskuća. Z kolei na pobliskim placu Mąki znajdziemy renesansowy Pałac Pima oraz Pałac Buća. Jednak najważniejszą budowlą Starego Miasta jest katedra Św. Tryfona z XII wieku. Budynek ten ma po obu swoich stronach wybudowane dzwonnice, a w skarbcu są przechowywane cenne przedmioty (m. in szczątki patrona miasta, relikwie oraz wyroby ze złota). Niedaleko od katedry jest umiejscowiona także świątynia Św. Pawła wraz z lapidarium oraz Pałac Drago. Drugą malowniczą budowlą sakralną jest cerkiew Św. Łukasza, która również powstała w XII wieku, a gdzie odbywały się nabożeństwa dwóch wyznań (katolickiego i prawosławnego). W tym samym miejscu znajduje się także cerkiew Św. Mikołaja z bogatym zbiorem ikon. Warto udać się do drugiego znanego symbolu miasta, czyli studni Karampana z XVII wieku. Nieopodal znajduje się również Muzeum Morskie z miniaturami statków. Ciekawa jest także Brama Północna z 1555 roku, przez którą wychodząc, można zobaczyć płynącą kaskadami rzekę Skudrę. W Kotorze są jeszcze inne budynki sakralne i świątynie, do których dotrzemy krętymi uliczkami, każdy na pewno znajdzie coś ciekawego do zobaczenia dla siebie.

Mapa Kotoru

Zaznacz ciekawe miejsca i odnajdź atrakcje turystyczne w Kotorze, które musisz zobaczyć i zwiedzić:

Dowiedz się więcej o Czarnogórze w 2019:

4 komentarze
 1. SylwiaP. 3 lata temu
  Odpowiedz

  Ja polecam, w szczególności wspiąć się na górę z twierdzą św. Jana. Zdjęcia wyjdą widokówkowe! I koniecznie wycieczka po murach obronnych miasta!

 2. Baśka 3 lata temu
  Odpowiedz

  Kotor jest dokładnie taki, jak go opisują w przewodnikach. Choć chyba jeszcze ładniejszy. To jedno z miejsc zdecydowanie nie przereklamowanych. Koniecznych do zobaczenia podczas pobytu w Montenegro! 🙂

 3. ninoczka 3 lata temu
  Odpowiedz

  I w tym cudnym miasteczku w dodatku jest taka pogoda, jak lubię… Fajny artykuł, jak tak dalej pójdzie, to odwiedzę wszystkie opisane przez Was miejsca, we wszystkich się można zakochać:D

 4. alaa 3 lata temu
  Odpowiedz

  Ciekawy artykuł – już pakuję walizki.

Kotor - Czarnogóra 2019

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.