Loty do Czarnogóry

4
4746

Podróż samolotem jest zdecydowanie najszybszą i najbardziej komfortową formą podróżowania. W ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie, dotrzeć naprawdę daleko. Jednak jeśli chodzi o połączenia lotnicze z Czarnogórą, obecnie w Polsce nie ma bezpośrednich lotów. Można jedynie wykupić przelot z przesiadkami.
Jeszcze do 1992 roku bezpośrednio z Polski można było dolecieć do stolicy Czarnogóry. Jednak po tym roku, loty polskiego przewoźnika ustały i mimo prób ich wznowienia, do dziś nie udało się do tego powrócić.
Do Czarnogóry dolecimy z jednego z miast europejskich. Obecnie dotrzeć można do Podgoricy między innymi z Budapesztu, Frankfurtu, Lublany, Moskwy, Rzymu, Paryża, Zurychu i Wiednia. Loty obsługuje czarnogórska linia lotnicza – Montenegro Airlines. Linie te latają także na drugie lotnisko w Tivacie z Kopenhagi, Sankt Petersburga oraz Londynu. Kolejną opcją by dotrzeć do Czarnogóry samolotem jest połączenie lotnicze Belgradu z Tivatem i Podgoricą (liniami jugosłowiańskimi Jat). Liczba połączeń lotniczych zdecydowanie zwiększa się w okresie wakacyjnym, kiedy dostępne są także loty czarterowe. Alternatywą dla tych, którzy chcą dotrzeć jak najszybciej do Czarnogóry są loty czarterowe do Dubrownika (Ćilipi), skąd do granicy jest już tylko 20 kilometrów. Po wylądowaniu w dalszą drogę można udać się wykorzystując połączenia autobusowe lub przesiadając się na linie lotnicze Croatia Airlines.

Lotniska w Czarnogórze

Loty do Czarnogóry
Loty do Czarnogóry
Czarnogóra posiada dwa lotniska w Podgoricy i w Tivacie.
Lotnisko w stolicy zostało wybudowane w 1961 roku i znajduje się dokładnie 12 kilometrów na południe od Podgoricy w Golubovci. Międzynarodowym kodem tego lotniska jest oznaczenie TGD. Wzięło się ono bowiem jeszcze za czasów, kiedy Podgorica nosiła nazwę Titogradu (lata 1946 – 1992). Lotnisko w Golubovci zostało wyróżnione na arenie międzynarodowej przez organizację ACI w kategorii małych portów lotniczych (do miliona pasażerów) jako te najlepsze. Obecnie rocznie jest tu obsługiwanych ponad 500 tysięcy pasażerów. Lotnisko jest teraz główną siedzibą czarnogórskich linii lotniczych (Montenegro Airlines) i posiada dwa terminale. Ponad to obsługuje inne linie lotnicze między innymi: Austrian Airlines, Turkish Airlines, Jat Airlines i Croatia Airlines. W pobliżu lotniska można znaleźć nocleg w pobliskich hotelach.

Drugi port lotniczy znajduje się w Tivacie. Jest on umiejscowiony bezpośrednio nad morzem, około 4 kilometry od centrum miasta. Co roku z jego infrastruktury korzysta prawie 450 tysięcy pasażerów. Lotnisko posługuje się kodem IATA – TIV. Latają tam linie lotnicze takie jak np. : Air Berlin, LTU International, Austrian Arrows czy rodzime Montenegro Airlines.

Jak zaplanować tani lot do Czarnogóry?

Za planowanie należy zabrać się możliwie jak najszybciej. Aby załapać się na tanie linie lotnicze, swoją podróż trzeba przewidzieć na kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu możemy za bilet lotniczy do Czarnogóry zapłacić nawet nieco ponad 300 złotych. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zarezerwować dla siebie nocleg, w dowolnie wybranym miejscu noclegowym. Czarnogóra z roku, na rok robi się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, w którym noclegi – te najbardziej atrakcyjne cenowo, mogą szybko się wyprzedawać.

4 COMMENTS

  1. Z Warszawy do Berlina i stamtąd do Podgoricy – taka szybka wycieczka na 3 dni, wyszło kiedyś koło 400 złotych, a wrażenia niezapomniane…

  2. teraz juz lot lata bezpośrednio do Podgoricy. A przy ich szalonych środach można naprawdę dobrze kupić bilet (ok.500 zł w obie strony).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here