Narty

1
3646

Czarnogóra kojarzy nam się głównie z letnim wypoczynkiem. Niewiele osób wie o tym, że równie udany może być tu urlop zimowy, spędzony na nartach w górach Dynarskich. Dużą zaletą tego typu wyjazdów będzie na pewno niższa cena, w porównaniu do włoskich, czy austriackich Alp.

Trochę historii

Narciarstwo do Czarnogóry sprowadził Norweg – Henrik Angel, który w 1981 roku przybył do tego kraju. Zakładając Cetińskie Towarzystwo Narciarskie i przywożąc narty ze swojej ojczyzny, zaszczepił on miłość do nart w mieszkańcach Czarnogóry. Ucząc czarnogórską młodzież jazdy po stokach, zaskarbił sobie sympatię i szacunek tubylców, którzy w geście wdzięczności postawili mu pomnik na górze Lowcien. Tym sposobem narciarstwo dotarło do Czarnogóry.

Ośrodki narciarskie w Czarnogórze

W Czarnogórze są dwa główne ośrodki narciarskie: Zabljak (góry Durmitor) i Kolaśin (góry Bjelasica). Na narty można się udać także w okolice Berane (Lokve) i Roźaje (Hajla).

Zabljak
Miejscowość Zabljak jest położona w górach Durmitoru na wysokości 1450 m n. p. m. To chyba najwyżej umiejscowiona osada na całych Bałkanach. Ośrodek ten oferuje nieduży wybór, jeśli chodzi o bazę noclegową czy gastronomiczną, za to ceny są jeszcze naprawdę przystępne. W Zabljaku śnieg leży praktycznie 120 dni w roku. Na miejscu znajdują się tu także szkółki narciarskie i snowboardowe. Stworzono tu atrakcyjne trasy zjazdowe, ale także wyciągi krzesełkowe (na Savin Kuk, Śtuoc i Javorovać) i orczykowe (jeden dla dzieci). Najdłuższy szlak ma długość 3,5 kilometra z góry Savin Kuk, nieco krótsza jest trasa z Śtuoc, bo niespełna 2,7 kilometra. Dla początkujących jednak najlepszy będzie Javorovac, bo jego szlak ma ledwie 0,8 kilometra. Znajdziemy tu także trasy dla narciarzy biegowych, które mają długość od 3 do 12 kilometrów. Trzeba dodać, że ośrodek w Savin Kuk (ta sama nazwa co góra) został niedawno ulepszony, trasy oznakowane, w tym także dla tych najmłodszych narciarzy.

Narty
Zabljak

Kolaśin

Narty
Kolaśin
Pośród masywów górskich Bjelasica, Sinjajevina i Komovi oraz wśród stuletnich lasów parku narodowego Biogradska gora leży drugi ośrodek narciarski – Kolaśin. Znajduje się on na wysokości 980 m n. p. m, mniej więcej pośrodku całego terenu Czarnogóry. Wszystkie jego szlaki narciarskie mają łączną długość 15 kilometrów, z czego najdłuższy (4,5 km) prowadzi wzdłuż stoku Ćupovi. Ośrodek Kolaśin oferuje wyciąg krzesełkowy oraz cztery orczyki. Dobre warunki narciarskie panują tu mniej więcej od grudnia do maja. Trasy są przeznaczone zarówno dla początkujących i dla nieco już bardziej wprawionych miłośników nart. Na początku roku (luty) odbywa się tu konkurs snowboardowy. W Kolaśin znajduje się także uzdrowisko SPA.

Pozostałe
Z kolei ośrodek Lokve położony jest na górze Cmiljevica, w okolicach Berane. Niedawno ponownie odrestaurowany i otwarty, podczas wojny był wynajmowany uchodźcom. Ceny nie są tu jeszcze wygórowane, bo lata (80-te) swojej świetności ośrodek ma już za sobą.
Godnym uwagi może być jeszcze ośrodekVučje, położony na wysokości 1300 m n. p. m. Oferuje on miejsca noclegowe, schronisko, jadłodajnię oraz wypożyczalnię sprzętu zimowego.

Narty w Czarnogórze – infrastruktura turystyczna

Narty
Góry Durmitor
Lokalna infrastruktura sportów zimowych nadal jest w fazie rozwoju, ale można się spodziewać, że w najbliższych latach dogoni ona europejskie standardy. Jednak obecnie na plus przemawia fakt, że ceny za noclegi i skipassy są jeszcze niewygórowane. Do tego wystarczy dokupić tani przelot u przewoźnika i ferie w Czarnogórze nie będą kosztować majątku. Warunki obecnie stworzone mogą zadowolić zarówno tych bardziej profesjonalnych narciarzy i snowboardzistów, jak i tych dopiero początkujących. Znajdziemy tu dobrze przygotowane trasy, jak i tereny trochę bardziej dzikie.

1 COMMENT

  1. Wow, nie wiedziałam, że Czarnogóra zimą też jest turystyczna 😛 Dobrze wiedzieć, choć najpierw jednak wypróbuję, jak jest latem:)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here