Pamiątki – czyli co przywieźć z Czarnogóry?

4
20173

Co przywieźć z Czarnogóry – najlepiej jak najpiękniejsze wspomnienia!
Oprócz zdjęć z niesamowitymi widokami, warto zainteresować się lokalnymi wyrobami. Taniej chińszczyzny oczywiście również nie brakuje, ale już coraz więcej ludzi omija takie kramy, z tego rodzaju pamiątkami, z daleka. Czarnogóra jak każdy inny kraj, posiada swoje oryginalne wyroby. Nie jest ich mnóstwo, bo i państwo jest niewielkie i dopiero otwiera się na szeroko rozumianą turystykę, ale kilka perełek można wyhaczyć.

Jakie pamiątki z Czarnogóry warto kupić?

Jak z każdej podróży najłatwiej, jako pamiątkę dla siebie, czy swoich znajomych, jest przywieźć lokalne produkty spożywcze. Nie dość, że obdarowani będą mieli szansę poczuć smak czarnogórskiej kuchni, to jeszcze istnieje niewielka szansa, że trafimy na podróbkę. Jeśli chodzi o jedzenie, to na pewno interesujące są czarnogórskie sery. W zależności od upodobań smakowych, możemy wybierać spośród produktów wyrabianych z krowiego, owczego lub koziego mleka. Wyróżniamy dwa rodzaje serów: dojrzałe (starsze) i świeże (nieco młodsze), które kupimy nie tylko w sklepach, ale i na ryneczkach. Te popularniejsze to Kucki lub Njeguski, część osób chwali także ser Durmitor kajmak. Przed zakupem warto zawsze spróbować, czy dany gatunek będzie dla nas po prostu smaczny.

Chorwackie alkohole

Drugim oczywistym wyborem są na pewno lokalne alkohole, a przede wszystkim czarnogórskie wino. Najpopularniejszym trunkiem jest z pewnością Vranac, o niezwykle głębokiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Godne polecenia są także wina Vranac Pro Corde, Perla Nera oraz Kratosija. Z odmian białych, najbardziej znane jest wino Krstac, które zwyczajowo podawane jest do rybnych potraw. Jeśli trafimy na domowe wyroby, po degustacji, warto i takowe nabyć. Wszystkie będą świetną pamiątka z podróży, a konsumowane np. zimą, przypomną nam gorące wakacyjne wojaże.

Z innych wyrobów wysokoprocentowych, w Czarnogórze nabędziemy również smakowe rakije. Sztandarowym przykładem jest tu z pewnością rakija z winogron, zwana Lozovacą rakiją. Inna odmiana produkowana jest ze śliwek i nosi nazwę Pelinkovac lub Sljivovica. U lokalnych sprzedawców można natknąć się także na bimber pędzony na soku z granatów. Wyrób ten jest sprzedawany w plastikowych butelkach, a jego moc jest zazwyczaj wyższa, niż umowne 40%. Jeśli ktoś lubuje się w tego typu wysokoprocentowych alkoholach, to będzie strzał w dziesiątkę.

Co przywieźć z Czarnogóry
Pamiątki z Czarnogóry -rakija
Z produktów spożywczych można przywieźć także oliwę z oliwek, i to zarówno wersję kulinarną, jak i olej przeznaczony do masażu. Ta kosmetyczna wersja to rodzaj nieoczyszczonej oliwy, aromatyzowanej różnymi dodatkami (najczęściej wonnymi ziołami). Często można spotkać sprzedawców oferujących swoje domowe wyroby, tego rodzaju specyfików, przy plażach.
Na lokalnych ryneczkach i targowiskach warto zakupić prawdziwy sok z granatów, o który u nas ciężko. Jest on znakomitym źródłem przeciwutleniaczy, a przetwory dostępne w Polsce niestety nie są w pełni wartościowe. Sok z granatów w Czarnogórze jest powszechnie wytwarzany, warto więc nawet zagadnąć gospodarza, czy jego sąsiadów, bo być może będą chcieli odstąpić swoje przetwory, za niezbyt wygórowaną cenę.

Co przywieźć z Czarnogóry – wyroby niejedzeniowe

Jeśli chodzi o pamiątki z grupy tych niejedzeniowych, w okolicy Budvy można nabyć lokalną ceramikę. Biżuterię oraz malowane widoki na drewnie i inne figurki z muszli, dostaniemy praktycznie w każdej bardziej turystycznej miejscówce. Ich jakość oraz estetyka jest zróżnicowana, więc wybór należy do kupującego. Z kolei jeśli udamy się w kierunku bardziej na północ, to będziemy mieć okazję zakupu wyrobów z wełny. U małych, lokalnych szewców jest możliwość nabycia skórzanych pasterskich butów, ręcznie wyprodukowanych. Wspaniałą pamiątką są także albumy ze zdjęciami, pochodzącymi z danego regionu, niestety zazwyczaj to dość kosztowny zakup. Na pewno oryginalną pamiątką z Czarnogóry będzie również tajman – czyli żywica służąca do kadzenia domu, czy cerkwi. Dostać ją można podczas święta patrona rodziny.

4 COMMENTS

  1. Kierpce kupione u czarnogórskich górali są po prostu boskie. Niektóre przypominają trochę te, które nasi górale produkują, ale są też i takie, które wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Mam dwie pary takich i w dodatku są wygodne!

  2. Dodałabym jeszcze burek – rodzaj nadziewanego placka. Warto go zjeść na miejscu, ale można też zabrać ze sobą. Kilka dni wytrzyma.

  3. A jakie są ceny tych pamiątek? Chodzi mi przede wszystkim o te wyroby pasterskie – są porównywalne z naszymi polskimi?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here