Petrovac

0
5569

Znanym kurortem na Riwierze Budwańskiej jest także Petrovac. Znajduje się on dokładnie na południowym jej krańcu. Petrovac jako miejscowość wypoczynkowa, była znana już od lat (od czasów pierwszej wojny światowej), jednak w ostatnim okresie przeżywa prawdziwy rozkwit. Co roku ściągają tu liczni turyści, by powygrzewać się w słońcu. Miasto jest otoczone zielonymi wzgórzami, a pobliżu znajduje się główna droga prowadząca do stolicy Czarnogóry. Petrovac na moru oferuje nie tylko dużą ilość słonecznych godzin w ciągu roku, ale także malownicze plaże, otoczone sosnowymi lasami i gajami oliwnymi.

Historia miasta

Historia tej miejscowości sięga prawie XII wieku, aczkolwiek istniała już podobno w czasach rzymskich. Mniej więcej w XVI władali nią Wenecjanie, wtedy to właśnie został wybudowana obronna twierdza Castel Lastua. Na przestrzeni lat Petrovac zmieniał swoją nazwę: Lastava, Kastel Lastava i Kastio, aż do momentu po pierwszej wojnie światowej, kiedy to ustalono obecne nazewnictwo.

Petrovac
Petrovac

Baza turystyczna

Baza noclegowo – gastronomiczna w Petrovacu jest dobrze rozwinięta. Miasto tętni życiem, szczególnie w okolicy plaży, gdzie wzdłuż promenady umiejscowione są liczne bary, sklepy i kawiarnie. Miejski deptak prowadzi do przystani. Można tu uprawiać różne sporty wodne, pograć w kręgle i tenisa, a także w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę.

Zobacz co warto zwiedzić i zobaczyć w Petrovacu. Jakie atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca należy zaliczyć? Sprawdź to na filmie!

Plaże

Petrovac oferuje dość dużą (600 metrową), ale wąską plażę w centrum. Nie jest ona piaszczysta, jej podłoże bardziej przypomina drobny żwirek o czerwonawym zabarwieniu. W sezonie bywa tu tłoczno, tak jak na pobliskiej (10 minut spacerem), otoczonej lasem plaży Lucice. Plaże są wyposażone w infrastrukturę pod postacią parasoli oraz leżaków. Wokół są dostępne sklepiki i bary. Inne popularne plaże w okolicy to Drobni Pjesak i Buljarica.

Zwiedzanie

W Petrovacu możemy zobaczyć w zachodniej części miasta, cerwkie z XIV i XV wieku – św. Ilje i św. Tomasza. Wenecka twierdza – Castel jest obecnie restauracją oraz klubem nocnym i jest umiejscowiona na skałach, na krańcu zatoki. Można także zobaczyć tu ruiny rzymskiego domu z II wieku. Na przeciw portu w Petrovacu, położone są dwie wysepki: Sveta Ndjelja (Święta Niedziela) oraz Katić. Na pierwszej zbudowano kapliczkę, jak legenda głosi z wdzięczności za to, że pewien marynarz ocalał z katastrofy swojego statku. Niestety nieco ona ucierpiała, podczas trzęsienia ziemi. Z kolei wyspa Katić jest porośnięta bujną roślinnością. To całkiem atrakcyjne miejsce do nurkowania.

Petrovac
Petrovac – wysepki Sveta Ndjelja oraz Katić

Mapa Petrovacu

Aby dobrze zaplanować zwiedzanie atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc w Petrovacu koniecznie sięgnij po poniższą mapę:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here