Podgorica

0
5061

Stolicą Czarnogóry jest Podgorica. Jest to jednocześnie największe jej miasto, które stanowi idealną bazę wypadową do atrakcji położonych zarówno na wybrzeżu, jak i w górzystej części kraju. Stolicę przecina aż sześć rzek, co znacznie urozmaica krajobraz (mosty). Jedna z nich – Ribnica, przebiega przez same centrum, dzięki czemu możemy podziwiać urokliwe jej przełomy. Pogoda w Podgoricy dopisuje, przez co miasto jest nazywane najgorętszą stolicą Europy. Temperatury latem sięgają nawet 40 stopni i nie jest to dobry czas na zwiedzanie. Podgorica cały czas się rozwija, jednak w mieście nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Dominuje tu raczej komunistyczna zabudowa, a stolica jest ośrodkiem politycznego i kulturalnego życia. Miasto zamieszkuje ponad jedna czwarta całej populacji Czarnogóry.

Nazwa Podgorica oznacza – pod górką. To czarnogórskie słowo (gorica) oznacza nie tylko górkę, ale także nazwę wzgórza, które znajduje się nieopodal miasta. Dawniej Podgoricę nazywano Birziminium, potem Ribnicą, a w czasie komunistycznych rządów – Titogradem (do 1992), od nazwiska jugosłowiańskiego dyktatora Josipa Broza Tito.

Podgorica
Podgorica

Historia

Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w epoce kamienia. Tereny te potem zamieszkiwały ludy Ilirów, a następnie Rzymian. W kolejnych wiekach miasto było kolejno pod panowaniem Wenecjan i Turków, by w 1918 roku zostało włączone do Serbii, a potem do Jugosławii. Podgorica ucierpiała na skutek bombardowań i innych działań wojennych, jednak zdołała się odbudować i dziś dalej się rozwija.

Zobacz na poniższym filmie jakie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne możesz zwiedzić i zobaczyć w Podgoricy:

Zabytki

Mimo iż stolica nie obfituje w zabytkową zabudowę, można tu zobaczyć wąskie uliczki, które uchowały się przed zniszczeniem podczas wojny. Znajdują się one w Stara Varos, najstarszej części miasta. Dużą ozdobą tej muzułmańskiej dzielnicy jest także wieża zegarowa – Sahat kula z XVIII wieku. Została ona wzniesiona przez Turków i znajduje się na placu Trg Vojvode Osmanagića. Warto również zwiedzić ruiny grodu Ribnica z XII wieku oraz cerkiew św. Jerzego z XIII wieku położoną na wzgórzu Gorica. W nowej dzielnicy (Nova Varos) znajduje się także Muzeum Miasta Podgornicy, gdzie możemy podziwiać zbiory archeologiczne, etnograficzne i kulturalne, przy okazji poznając historię tego miejsca. Popularne jest także Muzeum Archeologiczne ze swoimi eksponatami z rzymskiego miasta Duklja. Natomiast po drugiej stronie rzeki Ribnicy jest położone Muzeum Przyrodnicze, z kolekcją ze świata flory i fauny.

Pozostałe atrakcje Podgoricy

W nowej części miasta, na wzgórzu Goricy, został założony park miejski, z którego rozciąga się panoramiczny widok. W tym zielonym kompleksie można zobaczyć nie tylko cerkiew św. Jerzego, ale także pomnik Nieznanego Żołnierza. Liczne alejki stworzone w tym parku, zachęcają do spacerów oraz uprawiania różnych sportów (biegi, rowery).

Jeśli zostajemy w Podgornicy na dłużej, to warto przejść się wieczorem nad ciekawy most Millenium, który jest wówczas ładnie podświetlony. Miłośnicy zakupów powinni celować w główny plac miasta – Plac Republiki. To właśnie tu jest największe skupisko sklepów i znajduje się fontanna przy której można odpocząć na pobliskiej ławeczce. Bardziej tłoczna i ożywiona atmosfera panuje na ulicy Slobode i Hercegovacka, gdzie wieczorem można usiąść w jednej z wielu knajp i posiedzieć do późnych godzin nocnych. Wielbiciele kultury mogą wybrać się także do Teatru Narodowego, na wybrany spektakl.

Aktualna mapa turystyczna Podgoricy

Zlokalizuj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Podgoricy na mape:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here