Pogoda w Czarnogórze

4
5858

Czarnogóra na całym swoim terenie nie ma identycznej pogody. Klimat jej jest zróżnicowany ze względu na ukształtowanie powierzchni oraz odległość od morza. W Czarnogórze wyróżniamy trzy strefy klimatyczne: nadbrzeżną, górską i kontynentalną. Różnią się one między sobą głównie wysokością temperatur w poszczególnych miesiącach oraz ilością opadów.

Pogoda w Czarnogórze

W głębi kraju, w okolicach Podgoricy wpływ na pogodę ma klimat kontynentalny. Cechuje się on gorącym latem i zimą, w której temperatury mogą spaść poniżej zera. W zimowe miesiące często może tu padać deszcz, niekiedy mogą spotkać nas także opady śniegu.

Z kolei na obszarach górskich (góry Dynarskie) zimową porą jest bardzo dużo śniegu (nawet i 5 metrów), a temperatury mogą spaść poniżej zera. Stwarza to idealne warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych. Cały ten obszar jest pod wpływem klimatu subalpejskiego. Jesienią notuje się tu najwyższe opady deszczu, z kolei latem temperatury dochodzą średnio do 25 – 26 stopni Celsjusza. Jednak wędrując po górach w letnich miesiącach, jak prawie wszędzie, trzeba wziąć ze sobą cieplejsze ubrania.

Pogoda w Czarnogórze
Pogoda w Czarnogórze

Wybrzeże, czyli zazwyczaj docelowe miejsce w którym spędzamy urlop w Czarnogórze, ma klimat zdecydowanie śródziemnomorski. Oznacza się on przede wszystkim długim, praktycznie bezopadowym, ciepłym latem oraz bezśnieżną, krótką i łagodną zimą. Latem pogoda jest gwarantowana, a najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Opady występują wtedy naprawdę rzadko. Temperatury sięgają 28 stopni, jednak często dobijają do ponad 35 kresek na termometrze. Latem liczba godzin słonecznych to aż 11 – 12 w ciągu doby. Mniej więcej od października, pogoda się zmienia. Wpływ na to mają opady deszczu oraz wiejące wiatry. Jednak morze ma tu nadal około 20 stopni Celsjusza, czyli niekiedy więcej, niż temperatura powietrza panująca w ciągu dnia. Zimą natomiast temperatura spada do około 10 stopni (rzadko kiedy poniżej zera). Jest wietrznie i mogą pojawić się opady deszczu.

Kiedy jechać do Czarnogóry na urlop aby mieć ładną pogodę?

Sezon wakacyjny w Czarnogórze trwa od połowy kwietnia do końca października. Na zwiedzenie idealne są miesiące: maj, czerwiec oraz wrzesień i październik. Nie jest wtedy jeszcze tak gorąco, turystów jest zdecydowanie mniej, a ceny spadają. Lipiec, a dokładniej sierpień to szczyt sezonu. Może być głośno, tłocznie i upalnie. Niekiedy ciężko będzie znaleźć miejsce na plaży. Temperatura wody w morzu osiąga ponad 20 stopni, a często w niektórych miejscach dochodzi i do 30. Jeśli jesteśmy miłośnikami naprawdę gorącej pogody, to te miesiące będą dla nas idealne. Dla wszystkich innych lepszą opcją będą miesiące nieco mniej upalne i z przelotnymi opadami.

4 COMMENTS

  1. Z małymi dziećmi oraz starszymi osobami, najlepiej wybrać się wiosną do Czarnogóry. Wówczas temperatury nie są jeszcze takie wysokie, ale jest już przyjemnie ciepło. Lipiec, sierpień i połowa września to czas upałów i strasznego ukropu.

  2. W tym roku mogę wziąć urlop dopiero w październiku, sprawdzam pogodę w Czarnogórze (gdzie od dawna chcę pojechać) i jak ulał!

  3. W maju zamierzam wybrać się do Czarnogóry. Jakiej pogody mam się tam spodziewać?
    Co ze sobą wziąć?
    Coś mi poradzicie?

  4. janusz, też chciałam zadać takie pytanie. Już wcześniej jednak znalazałam takie rady: przede wszystkim buty do chodzenia po plaży i w wodzie, bo wszystko kamieniste, zapas balsamów z filtrem UV i nakrycia głowy. I wszędzie jeszcze piszą o prezerwatywach 😀

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here