Sutomore

0
7996

Sutomore to kolejne czarnogórskie miasto, które może poszczycić się dużą ilością dni słonecznych w ciągu roku. Położone jest nad Zatoką Sutomorską, nieopodal Baru (7 km). Największym atutem tej miejscowości jest niewątpliwie piaszczysto – żwirowa miejska plaża. Ma ona długość prawie 1300 metrów i w sezonie bywa mocno zaludniona. Sutomore to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek, nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla młodzieży i dorosłych spragnionych słońca, błękitnej wody i dobrej zabawy.

Baza noclegowo – gastronomiczna

Miasto oferuje dobrze rozwiniętą bazę turystyczno – noclegową. Słynie ze swoich tawern i małych lokali gastronomicznych, gdzie podaje się regionalne potrawy oraz specjały kuchni śródziemnomorskiej. Spacerując wzdłuż deptaku mamy do wyboru wiele barów, pubów oraz restauracji z muzyką graną na żywo. Często te nocne lokale są otwarte prawie do białego rana lub ostatniego gościa. Miłośnicy nocnego życia powinni być zadowoleni. Nocować możemy zarówno w luksusowych hotelach, jak i bardziej skromnych prywatnych pensjonatach oraz kwaterach.

Sutomore - Montenegro
Sutomore – Montenegro

Plaże

Największa jest miejska Sutomorska Plaża, na której możemy wynająć leżaki z parasolami. Woda tu jest błękitna i przejrzysta. Plaża jest dobrze zagospodarowana, są tu natryski i toalety. Wejście do morza jest raczej łagodne, więc również odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Wzdłuż plaży ciągnie się deptak z licznymi barami, sklepami i kawiarniami. Jej południowa część kończy się przylądkiem Ratac, gdzie mają swoje miejsce naturyści. Kilka kilometrów od Sutomore znajduje się nieduża kamienista plaża – Maljevik. Można do niej dojechać kolejką. Plaża Maljevik jest otoczona bujną roślinnością, przez to jest uroczym miejscem wartym odwiedzenia. Pomiędzy Sutomore a Barem do wyboru mamy jeszcze kamienistą plażę Zukotrljica oraz Crvena Plażę (Czerwoną Plażę), której nazwa wzięła się od koloru jej piasku. Obie można polecić dla rodzin z dziećmi, gdyż są one otoczone roślinnością, która daje schronienie w upalne dni.

Zobacz film promujący atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sutomore:

Co zwiedzać, co robić?

W Sutomore są pozostałości po kulturze weneckiej i tureckiej. Na pewno wartym zobaczenia jest cerkiew św. Tekli z XIII wieku, gdzie odprawiane są masze katolickie oraz prawosławne, a na pobliskim cmentarzu leżą obok siebie wyznawcy obu religii. Jednak największą atrakcją są ruiny weneckiej twierdzy Haj – Nehaj, położone na wzgórzu (225 m) do których trzeba się po prostu wspiąć. Z kolei bardziej na zachód od Sutomore, na cyplu Crni rt, umiejscowiona jest baszta Boskovicia.

Zatoka Sutomorska oferuje możliwość uprawiania windsurfingu ,czy też nurkowania i snorkelingu. Szczególnie okolice Czarnego Przylądka jest atrakcyjne ze względu na podwodne ruiny dawnej osady. Miejsce to jest również ciekawe dla miłośników żeglowania. W Sutomore można wypożyczyć sprzęt wodny, w tym np. kajaki, rowery wodne i skutery. W sierpniu odbywa się tu coroczny maraton pływacki, który wiedzie od Sutomore do Baru. Trzeba zaznaczyć także, że w Sutomore znajduje się stacja kolejowa, z której możemy się udać pociągiem do Belgradu, Baru i Podgoricy.

Aktualna mapa turystyczna Sutomore

Zobacz i zlokalizuj ciekawe miejsca do zwiedzania i atrakcje turystyczne do zobaczenia w Sutomore na mapie:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here