Tivat


Jesteś 1083 fanem Czarnogóry czytającym ten artykuł! Inni ocenili go na 4.6 / 5!

Tivat położony jest w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac. Miasto to jest oddalone o około 8 kilometrów od Kotoru. Jest otoczone bujną śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi oraz winnicami. Tivat jest najmłodszym miastem w całej okolicy (zatoki Kotorskiej). Może poszczyć się ponad dwoma tysiącami godzin słońca w ciągu roku, przez co jest chętnie wybierane przez turystów. Dużym plusem tej miejscowości jest z pewnością międzynarodowe lotnisko, które jest położone około trzy kilometry od centrum. Ten port lotniczy zaczął mieć większe znaczenie dla ruchu lotniczego, kiedy to w 1971 roku wybudowano tu nowoczesny pas startowy. Podobno miasto Tivat otrzymało swoją nazwę na cześć iliryjskiej królowej Teuty, która posiadała na tym trenie swoją letnią posiadłość wraz z ogrodami. Początki miejscowości sięgają III wieku p. n. e. Kiedyś Tivat był celem kultu religijnego (XIV i XV wiek), później był pod panowaniem Republiki Weneckiej, a następnie Austrii. To właśnie Austriacy wybudowali tu Arsenał Marynarki Wojennej, który później był wykorzystywany jako wojskowa baza w Czarnogórze.

Plaże

Tivat
Port w Tivat
Okolica może pochwalić się, aż siedemnastoma plażami, z których większość jest piaszczysta. Najpopularniejszą z nich jest plaża w Radovići, nad zatoką Traste – Plavi Horizonti. Plaża ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, bo ma łagodne zejście do morza, a jej piasek wykazuje właściwości lecznicze. Jest ona otoczona lasem sosnowym, w którym można znaleźć choć trochę cienia. Drugą, godną polecenia jest plaża Kalardovo o długości 250 metrów. Znajduje się ona na południe od Tivatu i w jej pobliżu umiejscowione są restauracje, bary, parking oraz tereny sportowe. Nieopodal jest wyspa Kwiatów, na której można skosztować świeżych owoców morza i dobrego wina. Plaża Kalardovo uzyskała oznakę Błękitnej Flagi. W odległości około 1 kilometra, w kierunku Cypla Seljana jest położona plaża piaszczysto – skalista, z którą łączy się inna – Donja Lastva. Ta druga podzielona jest poprzez urwiska, na kilka małych plaż. Natomiast w samym Tivacie znajduje się piaszczysta plaża Belane, otoczona infrastrukturą turystyczną. Drugą miejską plażą godną polecenia jest Zupa, którą otacza las cyprysowo – sosnowy. Jeśli ciągle nam mało, można jeszcze udać się na oddaloną o 3 kilometry plażę Opatovo. Jej dwie piaszczyste części rozdziela latarnia morska, a nieopodal znajduje się przystań dla promów.

Baza turystyczno – noclegowa

W Tivat bez problemu znajdziemy miejsce noclegowe, zarówno w hotelu, pensjonacie czy na kwaterze prywatnej. Baza gastronomiczna jest na wystarczającym poziomie, nikt na pewno głodny nie będzie chodził. Liczne bary, restauracje oraz kawiarnie czekają tu na turystów. W Tivat znajdziemy także place zabaw dla dzieci, boiska do gier oraz lokale z dyskotekami. Dla zwolenników aktywnego trybu życia przygotowane zostały piesze szlaki turystyczne oraz można tu uprawiać kolarstwo górskie. Tivat to także atrakcyjne miejsce dla wszystkich żeglarzy.

Co zwiedzać w Tivat?

Tivat - Montenegro
Tivat – Montenegro
Tivat dzięki swojej historii, również posiada swoje zabytki. Podziwiać tu można renesansowy Letni Dom Buca w centrum miasta, obronne rezydencje, z czego w jednej z nich urządzono Galerię Miejską oraz port w samym środku miejscowości z luksusowymi jachtami (Porto Montenegro). Warto zobaczyć nieopodal położone wyspy: Ostrvo Cvijeca (Wyspę Kwiatów) na której są ruiny monastyru, wyspę Otok z położonym na niej klasztorem oraz Sveti Marko. Atrakcją tej ostatniej jest na pewno turystyczna osada, która składa się z domków przypominających budownictwo na Tahiti. W Tivat znajduje się również ogród botaniczny, który dzięki marynarzom, posiada liczną egzotyczną roślinność. Można tu spotkać między innymi: magnolie, oleandry, eukaliptusy, kamelie i mimozy. Miasto oferuje także rozrywki i imprezy cykliczne, np. Summer Fest czy Bocce Olimpiada.

O to jak szukaliście naszej Czarnogóry:

 • tivat
 • czarnogóra tivat
 • tivat plaże
 • miasto tivat
 • tivat atrakcje
 • tiwat
 • tivat czarnogota
 • tivat mapa
 • tivat mintenegro opinie
 • tivat opinie

Dowiedz się więcej o Czarnogórze w 2017:

1 opinia
 1. olo 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Zacząłem pobyt w Tivacie od plaży Żupa… takiego syfu ( bo nazwanie tego brudem byłoby eufemizmem) nie widziałem nie tylko nad Adriatykiem jak i nad Bałtykiem. Brudna zamulona woda, a nawet znajdziecie miejsce pełne błota i śmieci, gnijacych drewnianych łódek i wyrzuconych opon. Inne plaże są lepsze, ale pierwsze wrazenie pozostało. Do Tivatu już nie pojadę

Tivat - Czarnogóra 2017

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.