Ulcinj

2
4147

Ulcinj to drugie najchętniej odwiedzane miasto przez turystów w Czarnogórze. Co roku przyciąga do siebie swoim unikalnym, nieco orientalnym charakterem. Bliskość granicy z Albanią sprawia, że dla przeciętnego turysty z Polski, Ulcinj ze swoimi meczetami jest bardzo egzotycznym zakątkiem. Na ulicach często słychać język albański, bowiem większość mieszkańców (ponad 60%) to Albańczycy. Ulcinj położony jest zupełnie na południu Czarnogóry, u ujścia rzeki Bojany. Bliskość Adriatyku i rozległe plaże są tylko dodatkowym atutem. Właśnie to miasto może poszczyć się największą liczbą słonecznych dni na całym wybrzeżu. Woda latem w morzu ma prawie 27 stopni.

Baza turystyczno – gastronomiczna

Ulcinj oferuje cały przekrój, jeśli chodzi o miejsca noclegowe, od luksusowych hoteli, poprzez niewielkie hostele i pensjonaty, aż po kwatery prywatne, których jest najwięcej. Ceny są adekwatne do oferowanego standardu, ale każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną to większość lokali jest ulokowanych przy promenadzie, w okolicach starego miasta i przy Małej plaży. Możemy najeść się w pobliskich barach, restauracjach i małych knajpach. Jeśli chodzi o imprezy, to zbytniej rozrywki tu raczej nie znajdziemy. Ot kilka nocnych lokali, czy pubów z dyskoteką.

Ulcinj,_Montenegro
Ulcinj, Czarnogóra

Co zwiedzać w Ulcinj?

Dawnej na tym obszarze żyły plemiona iliryjskie. Później mieli tu swoje wpływy Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy i Wenecjanie. W swojej historii Ulcinj był odbudowywany ze zgliszczy po trzęsieniu ziemi w 444 roku, był pod panowaniem Imperium osmańskiego i swoją siedzibę urządzili tu swego czasu piraci z Albanii. Wszystko to odbiło się na wyglądzie miasta i budowlach, które się tu znajdują. Pośród krętych uliczek odnajdziemy tu architekturę romańską, ale także orientalne meczety z minaretami oraz budynki pamiętające czasy panowania Turków. Warto pospacerować po starej części miasta, gdzie znajduje się muzeum, przerobione z dawnego kościoła, w którym został potem urządzony meczet. Zobaczyć tu można także cytadelę, wieżę Balsića wraz murami obronnymi z XVI wieku. Niedaleko miejskiej plaży znajdują się tu również ruiny meczetu Paszy. Warty zobaczenia jest także Ulcinjsky Zamek, Pałac Venezia oraz meczety: Bregut i Namazdjah. Na północ od starego miasta można udać się do uroczego miejsca jakim jest kamienna cerkiew, która znajduje się na prawosławnym cmentarzu. Jest ona otoczona starym gajem oliwnym, który dodaje jej wyjątkowego uroku.

Zobacz film promujący atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca godne uwagi w Ulcinj:

Plaże Ulcinj

Ze starego miasta prowadzą schody na położoną praktycznie w środku miasta Małą Plażę. Ma ona około 700 metrów długości i w sezonie bywa mocno zatłoczona. Wokół niej rozmieszczone są bary, kawiarnie oraz hotele z miejscami noclegowymi. Zupełnie inaczej wygląda to na oddalonej o 3 km od miasta Wielkiej Plaży (Velika Plaza). Jest to najdłuższa (13 km) piaszczysta plaża w Czarnogórze. Niestety jej czystość w poszczególnych odcinkach, może pozostawiać wiele do życzenia. W Ulcinj mamy do wyboru jeszcze dwie, mniejsze plaże: jedną z wydzielona strefą dla naturystów – na wyspie Ada (piaszczysta), przy której znajduje się ośrodek dla gości lubiących nagość oraz drugą (żwirową) położoną pośród gaju oliwnego – Valdanos. Ta ostatnia nie dość, że oferuje choć kawałek cienia, to można kupić tu oliwę, wytwarzaną z oliwek pochodzących z pobliskich drzew. Działa tu również wypożyczalnia sprzętów wodnych.

Mapa Ulcinj

Aktualna mapa turystyczna Ulcinj. Zobacz gdzie są zabytki i atrakcje turystyczne, które koniecznie należy zwiedzić w Ulcinj:

2 COMMENTS

  1. W tym roku stawiam ponownie na Ulcinj, bo ceny tam są jednak niższe, niż np. w Budvie. Może to i niewielki kurort, ale dla mnie lepszy niż inne kombinaty turystyczne w Czarnogórze ;P

  2. Zwracam uwagę, na to że w sezonie (lipiec-sierpień) w Ulicinj jest naprawdę tłoczno. Gdzieś ten nieco orientalny charakter zostaje trochę stłamszony. Lepiej zajrzeć tu po wakacjach. Jest wtedy zdecydowanie bardziej spokojnie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here