Wakacje w Czarnogórze

1
1997

Wakacje to czas, w którym udajemy się do różnych krajów w poszukiwaniu słońca, błękitnego morza oraz wysokich gór. Obcowanie z niezwykłą przyrodą, smakowitą kuchnią i przyjaznymi mieszkańcami są zawsze dodatkowymi atrakcjami, kiedy zwiedzamy nieznane nam miejsce. Jednym z takich nie do końca jeszcze odkrytych państw jest na pewno niewielki kraj na półwyspie Bałkańskim – Czarnogóra. Znajdziemy w nim wszystko to, czego szukamy podczas urlopowych wojaży. Wspaniałą pogodę, ciepłe morze, liczne zabytki oraz smaczną kuchnię. Czarnogóra to jeszcze młode państwo, które uzyskało swoją niepodległość zaledwie w 2006 roku. Nie jest aż tak oblegane przez turystów jak sąsiednia Chorwacja, a dodatkowo jest doskonałą bazą wypadową także do Albanii czy Bośni i Hercegowiny. Ciepły klimat skutecznie przyciąga turystów spragnionych promieni słonecznych, a bliskość adriatyckiego morza oraz malowniczych masywów gór Dynarskich dają gwarancję niezapomnianych widoków. W Czarnogórze znajdziemy wszystko to, czego szukamy podczas wakacyjnego odpoczynku – licznych zabytków, malowniczych plaż oraz infrastruktury hotelowej. Dodatkowo ceny są dużo atrakcyjniejsze, chociażby w porównaniu do sąsiedniej, bardzo popularnej Chorwacji. Różnorodna kuchnia oraz bogactwo przyrody (w tym licznych rezerwatów i parków narodowych) z roku na rok przyciągają coraz większą ilość odwiedzających gości. Jednak nadal Czarnogóra nie jest zatłoczona i zadeptana przez turystów. To doskonałe miejsce zarówno dla ludzi szukających odpoczynku i spokoju oraz dla tych żądnych większych wrażeń.

Kotor - Czarnogóra
Kotor – Czarnogóra

Wakacje w Czarnogórze – pogoda i baza noclegowa

Za tym by przyjechać w okresie wakacyjnym do Czarnogóry przemawia na pewno fakt, że na wybrzeżu latem temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza, a deszcze występują tu dopiero od listopada. W głębi kraju klimat jest bardziej chłodny i w dużej mierze uzależniony od górskich wysokości. Baza noclegowa jest już całkiem dobrze rozwinięta, ale nadal się rozrasta wraz z coraz większą liczbą napływających turystów. Największe i najpopularniejsze kurorty zlokalizowane są wzdłuż całego wybrzeża, jednak nocleg można znaleźć także w centralnej części kraju.

Urokliwe wyspy, plaże i zatoki

Czarnogóra to również obszar prawie 1200 rozsianych wysepek, z czego tylko 60 z nich jest zamieszkałych. Najbardziej znaną jest niewątpliwie wyspa św. Stefana, która oferuje najdroższe noclegi w całym kraju. Nie bez powodu jest nazywana wyspą milionerów lub małym Dubrownikiem. Dla wielbicieli plażowania czeka na samym południu wybrzeża czarnogórskiego, piaszczysta plaża – Velika plaża o długości 13 kilometrów. Piasek ma szare zabarwienie, ale znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości (szczególnie w reumatycznych dolegliwościach). Z kolei najpiękniejszym miejscem na wybrzeżu jest Zatoka Kotorska, czyli jedyny położony na południu Europy fiord. Właśnie w tym miejscu góry spotykają się z morzem Adriatyckim, a całość wygląda malowniczo i zachwyca swoją przyrodą. Znajduje się tu portowe miasto Kotor, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można w nim zwiedzić nie tylko sam port, do którego wpływają olbrzymie statki wycieczkowe, ale także pozostałości kultury starożytnej Grecji i Rzymu oraz inne zabytki półwyspu Bałkańskiego, których część odbudowano po trzęsieniu ziemi w 1979 roku. Punkt widokowy na Kotor oraz całą zatokę, znajduje się na szczycie góry, gdzie zlokalizowana jest twierdza św. Jana. Jednak aby tam się dostać trzeba pokonać aż 1426 schodów.

Zobacz film promujący Czarnogórę jako miejsce udanych wakacji:

Miasta, atrakcje i przysmaki Czarnogóry

Wakacje w Czarnogórze
Budva
Największym turystycznym ośrodkiem Czarnogóry jest Budva – średniowieczne miasto z licznymi zabytkami, które jest otoczone murami obronnymi wraz z cytadelą od strony morza. Nazywane jest często letnią stolicą lub czarnogórskim Miami. Kurort oferuje również możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów morskich, robienia zakupów, czy korzystania z uroków nocnego życia. Warto zobaczyć także Monastyr Moracza, położony nad rzeką o tej samej nazwie. Został on odbudowany w XVI wieku, po najeździe Turków. Można w nim podziwiać bogate zbiory ikon. Sam kanion jest również godny uwagi, gdyż rzeka Moracz płynie między górami wznoszącymi się na dwa tysiące metrów n.p.m. W miejscu zwanym przełomem Platije ma głębokość aż tysiąca metrów. Nad nią przebiega droga, która jest zawieszona nad przepaścią na skalnej półce. Drugim ciekawym Monastyrem jest Ostrog, który został częściowo wykuty w skałach. Klasztor ten jest największym prawosławnym kościołem na Bałkanach. Przechowywane w nim relikwia uznawane są za przedmioty mające moc uzdrawiania. Jeśli interesują nas górskie wędrówki, to doskonałym miejscem będzie Park Narodowy Durmitor. Pofałdowany masyw oferuje nie tylko liczne oznakowane szlaki wędrowne, rozległe łąki z endemiczną roślinnością, ale także jaskinie. Jego teren przecina rzeka Tara, dająca najgłębszy w Europie kanion, którego głębokość dochodzi do 1300 metrów. Cały ten obszar został wpisany na listę UNESCO. Można skorzystać tu ze spływów rzeką Tarą, które mogą trwać nawet do kilku dni. Zimą z kolei, masyw umożliwia korzystanie z narciarskich szaleństw.

Wakacje w Czarnogórze
rzeka Tara

W około 7 km odległości od wybrzeża, położone jest również bardzo interesujące jezioro Szkoderskie. To największy zbiornik śródlądowy na półwyspie Bałkańskim, z czego 2/3 należy do Czarnogóry, reszta do Albanii. Na jego powierzchni znajduje się około 50 wysp, a na niektórych z nich zachowały się kilkusetletnie budowle – przeważnie zrujnowane twierdze oraz klasztory (Beska, Starcevo, Moracnik). Wyprawa do Czarnogóry to także możliwość skosztowania tamtejszych przysmaków. Warto sięgnąć po znakomite ryby z grilla, mięsne szaszłyki Cevapi czy warzywne zapiekanki. Czarnogóra słynie również z dobrego czerwonego wina oraz różnych odmian rakiji.

Aktualna Mapa Czarnogóry

Wybierając się na udane wczasy i wakacje w Czarnogórze z pewnością przyda Ci się aktualna mapa turystyczna Czarnogóry:

Zapraszamy i zachęcamy się do dzielenia się opiniami w komentarzach na temat spędzonych przez Was wczasów w Czarnogórze.

1 COMMENT

  1. A napiszecie coś o możliwościach dojazdu do Czarnogóry? Tylko samochodem, czy samolotem?Jakie są przykładowe ceny w sklepach?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here